Jak vzniká fóbie?
Fóbii, symbolizuje úzkost a strach. Intenzita strachu může být různá - od lehkého neklidu až po stav extrémního prožitku strachu (nejen při vystavení jedince situaci, ale i při očekávání či pomyšlení na takovou situaci).
Většina fóbií vzniká především v dětství (nepříjemné zkušenosti, psychické trauma, vzpomínky) - většinou se tyto fóbie s přibývajícím věkem zmírňují a nebo zcela vymizí. Fóbie nejčastěji vznikají u osob s psychickými poruchami osobnosti a také u labilnějších jedinců.
Nejčastější projevy fóbie
Mezi nejčastější projevy fóbie patří bušení srdce, zrychlený puls, neklid, obtížné dýchání, bolesti na hrudníku, návaly horka nebo chladu, sucho v ústech, točení hlavy, závratě, chvění a nebo pocity znecitlivění nebo mravenčení. Mezi psychické projevy fóbie patří obava ze ztráty kontroly a obava ze ztráty vědomí.
Nejčastější fóbie - ze zvířat, výšek, létaní a smrti
Mezi nejčastější fóbie lze zařadit arachnofobii (strach z pavouků), zoofobii (strach z určitých zvířat), sociální fobii (obava ze sociálního kontaktu), klaustrofobii (strach z uzavřených prostor), agorafobii (strach z otevřených a veřejných prostor), akrofobii (strach z výšky), mysofobii (strach ze špíny), pyrofobii (strach z ohně), thanatofobii (strach ze smrti), hypnofobii (strach ze spánku) a nebo tokofobii (strach z porodu).
Existují ovšem i další fóbie, jimiž trpí nemalá část lidské populace. Jsou to například gamofobie (strach ze sňatku), aichmofobie (strach z ostří), gefyrofobie (strach z mostů), keraunofobie (strach z bouřek, blesků) nebo trichofobie (z vlasů a chlupů například v jídle).
Kuriózní fóbie - strach ze zeleniny, zrcadel a vlastní osoby
Mezi kuriózní fóbie můžeme zařadit například lachanofóbii (strach ze zeleniny), spektrofobii (strach ze zrcadel), teogonii (z božího hněvu), autofobii (strach z vlastní osoby), dromofobii (strach z ulic), tafefobii (strach z možnosti být pohřben zaživa), hierofobii (strach z posvátných věcí), triskaidekafobii (strach z čísla 13), hexakosioihexekontahexafobii (strach z čísla 666) a nebo ephebifobii (strach z teenagerů).
Jak se zbavit fóbie?
Pokud jste se rozhodli bojovat se svou fóbií, nezapomeňte na to, že zbavení se jakékoli fobie je během na dlouhou trať. Člověk musí vždy začít u sebe - musí se uvědomit, že tento psychický stav sám od sebe nepomine a měl by navštívit odborníka. Odborník vám pomůže po malých krůčcích bojovat s fobií.
Diskuze