Jeřáb obecný

Jeřáb obecný (Sorbus aucuparia) je okrasný strom, který zná snad každý z nás. Málokdo však ví, že také plody jeřábu - jeřabiny můžeme použít v lidovém léčitelství. Jeřabiny se používají především při léčbě poruch štítné žlázy a zvýšeného krevního tlaku.

Jeřabiny plody stromu zvaný jeřáb obecný

Jeřáb obecný – Sorbus aucuparia

Jeřabina je krásným stromem a její plody jsou dnes již skoro zapomenuty. Už ve starověku znali její použití. Vědci tvrdí, že latinský název jeřabiny je z keltského jazyka sor=trpký, kyselý. Plody se používaly k lovu ptáků. Ve starogermánské mytologii byly zasvěceny bohu hromu Donarovi. Jeřáb obecný hrál také hlavní roli v obřadech druidů, z jehož kůry získávali černou barvu na svá roucha, které si oblékali při obřadech o novoluní a ubývajícím měsíci. Virgulemi z jeřábu dřív lidé vyhledávali rudné žíly.

Lidové názvy

Jeřábu obecnému se také říká jeřáb ptačí, jeřábek, skoruše, jeřabina, jaráb, divá vřeskyně, jařabina,jerábník, jeřábník, korálky, muk, oskeruše planá, ptačí potrava, reráb, řežáb, sorbit, voskeruše, žeráb.

Sběr a sušení

U jeřábu obecného sbíráme plody – jeřabiny (srpen - září). Nejprve necháme jeřabiny v průvanu nebo na slunci zvadnout a pak je co nejrychleji dosušujeme umělým teplem do 40°C. Po dosušení odstraníme veškeré stopky.

Účinné látky

Jeřáb obsahuje sorbitol, monosacharidy, organické kyseliny, vitamin C (60-110 mg/100 g), glykosidy.

Použití

Jeřáb obecný je zdrojem vitamínu C, má mírně projímavé a močopudné účinky. V lidovém léčitelství se používá při poruchách štítné žlázy, při zvýšeném krevním tlaku, jako vhodný pomocný detoxikační prostředek na podporu jaterních a ledvinových funkcí , zlepšuje metabolismus, tlumí bolestivost, je vhodný pro diabetiky, používá se také jako prostředek snižující vysoký krevní tlak, při sklerotických obtížích a při poruchách štítné žlázy.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 2 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies