Aesculus hippocastanum - jírovec maďal
Jméno jírovec má původ ve svém významu šťavnatý, bujný. Maďal je původu maďarského (původně magyal) a je to maďarské jméno pro durman, jehož plodům se ostnaté tobolky kaštanu koňského velmi podobaly.
Latinský výraz Aesculus, vlastně esculus pochází ze slovesa edere, kterým nazývali staří Římané druh dubů, jejichž žaludy jedli.V dnešní době jim říkáme jedlé kaštany.
Lidové názvy
Jírovci maďálu se také říká kaštan koňský, kaštan bílý, kaštan planý, jírovec obecný, maďál.
Sběr a sušení
Sbírají se zejména plody (kaštany), méně květ a ještě méně kůra. Kaštany se sbírají na podzim v době plné zralosti, květ v době plného rozkvětu a kůra na jaře z mladých větviček. Květy sušíme na slunci nebo při umělé teplotě do 35°C.
Účinné látky
Jírovec maďál obsahuje aescin, třísloviny , flavonoidní glykosidy, kumaríny, silice, saponiny, eskuletin, proteiny, oleje, katechiniové třísloviny, škrob, proantokyanidiny, vitamín C, B a K.
Použití
Jírovec má výrazný účinek na cévní stěny, které zpevňuje a zvyšuje jejich pružnost, dále působí protizánětlivě a tlumí otoky (zejména lymfatických žláz). Užívá se na křečové žíly, hemoroidy, bércové vředy, trombózy nebo při nedostatečném prokrvení končetin. Jírovec maďál používáme jen zevně. Plody, semena i listy jsou jedovaté!!!
Diskuze