Jmelí bílé

Jmelí bílé (Viscum album) je prastarou a stále velmi ceněnou léčivou bylinou, která jako jediná roste na stromě. Nejčastěji se jmelí bílé vyskytuje na jabloních, hlohu, borovicích a dubech.

Natrhané bílé jmelí

Jmelí bílé - Viscum album

Jmelí má v lidovém léčitelství prastarou tradici a bylo také velmi ceněno i jako kultovní rostlina. Dokladem toho je i stále živá tradice jmelí, jako vánočního a novoročního symbolu pohody a míru a rostliny přinášející štěstí.

Lidové názvy jmelí bílého

Méli, jemela, jemelo, jmel, jimelí, omejlí, omelí, gmejl, gmeil, mejlí, lepiňák.

 

Sběr a sušení

Mladé větévky s listem se ulamují, uřezávají nebo se strhují hákem upevněným na dlouhé tyči. Jmelí bílé se suší při umělé teplotě 45 ° C. Schne zvolna.

 

 

Účinné látky

Jmelí bílé obsahuje viskotoxin, tyramin, cholin, acetylcholin, různé pryskyřičné alkoholy a látky proteinového charakteru, histamin, triperteny, flavonoidy, cukr, mastný olej, sliz, kyselinu kávovou a sinapinovou, gama aminokyselinu máselnou.

 

 

Použití

V lidovém léčitelství se jmelí doporučuje především na snížení krevního tlaku, při ateroskleróze a chorobách stáří, při nervových a srdečních chorobách a také jako močopudný prostředek .

 

 

Čaj z jmelí bílého

1 kávovou lžičku sušeného jmelí zalijeme 200 mililitry vroucí vody, necháme vyluhovat a poté pijeme 2x denně.

!!!UPOZORNĚNÍ!!! Bílé bobulky jmelí se nesmí k přípravě čaje používat! Bobulky jsou při vnitřním použití jedovaté, listy a větvičky však ne.

 

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 1 Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies