Starobní důchod – jak na to?
Žádost o starobní důchod je třeba podat na Okresní správě sociálního zabezpečení, a to tři až pět měsíců před završením důchodového věku. Jak na to? Doporučujeme nejdříve doma pohledat všechny dokumenty, které jsou k vyřízení žádosti třeba a poté navštívit daný úřad, kde s vámi žádost o přiznání starobního důchodu sepíše pověřená pracovnice. Pak už jen čekáte na potvrzení přiznání a pravidelné zasílání důchodu.
Doklady, které budete potřebovat
- občanský průkaz
- doklady o studiu po době ukončení povinné školní docházky na ZŠ (výuční list, maturitní vysvědčení, vysokoškolský diplom apod.)
- potvrzení o zaměstnání (pro přehled od kdy do kdy jste kde dělali)
- evidenční list důchodového pojištění z posledního zaměstnání
- potvrzení o evidenci na Úřadu práce
- u mužů vojenská knížka, pokud byl na vojně
- u ženy rodné listy jejich dětí
O důchod za vás může zažádat kdokoliv
Jste vážně nemocná a nemůžete tedy žádost o důchod podat sami? Na základě plné moci za vás celou věc může vyřídit kdokoliv jiný. Pamatujte ale, že některé údaje víte pouze vy sami a celé vyřizování se tak může značně protáhnout.
Výplata starobního důchodu
Starobní důchod se vyplácí měsíc dopředu prostřednictvím složenek putujících do vaší schránky nebo bezhotovostním převodem na účet klienta. V případě druhém je ale třeba k žádosti o přiznání starobního důchodu přiložit ještě jeden vyplněný a bankou potvrzený tiskopis (tzv. Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet). K dostání je v bance, na OSSZ nebo si ji můžete stáhnout přímo na stránkách České správy sociálního zabezpečení ZDE >>
Diskuze