Kokoška pastuší tobolka

Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa - pastoris) je velmi hojně rozšířenou plevelnou a léčivou bylinou, která se především používá při léčbě gynekologických problémů.

Léčivá bylina zvaná kokoška pastuší tobolka

Kokoška pastuší tobolka - Capsella bursa-pastoris

Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa – pastoris) je hojně rozšířenou plevelnatou rostlinou , kterou nalezneme v celé Evropě.

 

Lidové názvy

Kokošce pastuší tobolce s e také říká matčino srdce, luptík, penízky, penížek, penížka, raž, štěničník, tašky, taštič- ka, zmadina .

 

 

Sběr a sušení

Kokošku pastuší tobolku můžeme sbírat kdykoliv na jaře a v létě. Rostliny se suší na slunci, nebo při umělé teplotě do 40°C.

 

 

Účinné látky

Kokoška pastuší tobolka obsahuje cholin, acetylcholin, tyramin, histamin, betain a jeho ester acetylcholin, saponiny, sirné látky, třísloviny, flavonový glykosid diosmin a větší množství minerálních látek.

 

 

Použití kokošky pastuší tobolky

Kokoška působí na hladké svalstvo děložní, pomáhá při léčbě gynekologických obtíží, zastavuje vnější i vnitřní krvácení, mírně snižuje krevní tlak, zvyšuje tonus dělohy a dalších orgánů malé pánve, ovlivňuje činnost jater a sleziny, užívá se při potížích s močením a při ledvinovém písku, reguluje menstruaci, tlumí bílý výtok a zejména se uplatňuje při léčbě gynekologických krvácení. Zevně se užívá na pohmožděniny, na záněty šlach a to především formou obkladů. Při krvácivých hemoroidech lze kokošku použít ve formě klyzmatu. Čerstvé šťávy lze použít do bolavého ucha při nachlazení.

 

 

Čaj z kokošky pastuší tobolky

1 čajovou lžičku sušené kokošky zalijeme 250 mililitry vroucí vody a krátce vyluhujeme.Poté podáváme 2x až 3x denně.

 

 

Tinktura z kokošky pastuší tobolky

Čerstvou kokošku nakrájíme nadrobno a volně naplníme až po hrdlo láhve, zalijeme alkoholem(nejlépe režnou) a necháme stát 14 dní na slunci nebo v teple.

 

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies