Kornati – labyrint z vody a skal
Kornati je skupina drobných ostrovů a útesů v jižní části Severodalmatských ostrovů, ve vnějším pásu mezi ostrovy Dugi otok a Žirje. Jméno dostaly podle Kornatu, největšího ostrova souostroví (32,6 km2). Legenda říká, že Kornati jsou hromadou bílých skal, které do moře hodil Bůh. Když se pak za sebou otočil, nadšeně se usmíval – byl totiž se svým výsledkem nadmíru spokojen.
Oblíbené výletní místo
Kornatské ostrovy jsou velmi oblíbeným cílem mnoha turistů, kteří zamíří na Jadran. Kornatské ostrovy pro naprostý nedostatek pitné vody neposkytují možnost stálého osídlení.
Tipy na rodinný výlet
Národní park Kornati
Národní park Kornati zaujímá plochu 223 km2 souše a vodní hladiny, tedy převážnou část Kornatských ostrovů (bez ostrovní skupiny kolem ostrovů Žut a Sit). Pro pobyt a pohyb v národním parku Kornati platí zvláštní předpisy.
Ráj pro jachtaře, potápěče i rybáře
Kornatské ostrovy jsou rájem pro jachtaře. Jsou zde dvě jachtařské základny - na ostrově Piškera a Žut, v obou základnách se provádí také výuka.Vody kolem Kornatů prosluly jako bohatá loviště ryb, hlavonožců a jiných mořských živočichů. Pro potápěče je určená vyhlášená potápěčská lokalita u ostrova Rašip.
Mariánský kostelík Panny Marie z Taracu
Zajímavou slavností na kornatských ostrovech je procesí na loďkách a člunech k Panně Marii z Taracu. Tento mariánský kostelík stojí v podtarackém zálivu na ostrově Kornat, na jeho jihozápadním pobřeží. Obyvatelé Murteru, ale i jiných ostrovů, sem po staletí směřují vždy 1. července na svých lodích a člunech na pouť k P. Marii z Taracu, aby ji poprosili o požehnání.
Robinsonské pobyty v Kornati
Na Kornatských ostrovech se pořádají i takzvané robinsonské pobyty. Nadšení robinsoni stráví dohodnutou dobu na určitém pustém ostrově, jsou vybaveni motorovým člunem, potravinami a vodou.
Diskuze