Propylene glycol se používá jako zvlhčovač pleti
Propylene glycol se používá jako zvlhčovač pleti. Způsobuje dermatitidu a vyrážky. Spekuluje se také o tom, že způsobuje problémy s játry a ledvinami.
Dioxane způsobuje rakovinu
Dioxane patří mezi další nebezpečnou chemikálii, která se používá v kosmetických přípravcích. Na etiketách se můžeme setkat také s chemikáliemi polysorbate a nebo laurent, které jsou kontaminovány vysoce těkavým 1,4- dioxinem. Ten se velmi dobře vstřebává do kůže. Jeho karcinogenost byla poprvé prokázána v roce 1965.
Minerální oleje, parafíny a petrolatum
Minerální oleje, parafíny a petrolatum jsou chemikálie vzniklé z ropy, jenž ucpávají póry a znemožňují pleti odplavovat toxiny. Mohou zpomalit rozvoj buněk a způsobit předčasné stárnutí. Spekuluje se také o tom, že způsobují rakovinu.
Phenol carbolic acid v tělových mlécích a krémech
Phenol carbolic acid se běžně nachází v tělových mlécích a krémech. Tato látka může způsobit kolaps oběhového systému, koma, paralýzu a v ojedinělých případech i smrt.
Xylenové pižmo ovlivňuje reprodukci
Xylenové pižmo je syntetické pižmo, používá se jako aromatická látka v kosmetice. Najdeme jej také v čistících prostředcích, textilních změkčovadlech a v osvěžovačích vzduchu. Tato látka se ukládá v organismu, může negativně ovlivnit reprodukci.
Kolagen nedovolí pokožce dýchat
Kolagen je protein, který se vyrábí ze zvířecích kůží a rozmělněných kuřecích pařátů. Kromě jeho využití v kosmetickém průmyslu hraje důležitou roli i při výrobě želatiny, klihu a obalů na potraviny. Do pokožky se nedokáže vstřebat a vytváří na ni vrstvu, která kůži nedovolí dýchat. Je obsažen ve většině přípravků pro péči o pleť.
Freony ovlivňují rozvoj rakoviny kůže
Freony jsou při výrobě kosmetiky používány jako hnací plyny ve sprejích. Důvodem je jejich negativní vliv na životní prostředí, zvyšují pronikání UV záření, čímž ovlivňují rozvoj rakoviny kůže a poškození očí. Při přímém působení na člověka nejsou zvlášť toxické, ovšem mohou dráždit dýchací cesty, oči a kůži.
Alkohol v ústních vodách mohou způsobit rakovinu ústní dutiny, jazyka a jícnu
Alkohol je bezbarvá prchlavá hořlavina, která se v kosmetickém průmyslu používá jako rozpouštědlo a nebo dezinfekce. Zejména v ústních vodách s vyšším jak 25% obsahem alkoholu se považuje za negativní činitel, jenž může způsobit rakovinu ústní dutiny, jazyka a jícnu.
Diskuze