Jedinou možností je přestat kouřit
Pokud žena v těhotenství kouří, svému dítěti ubližuje a mnohdy si ani nedovede představit, k jakým následkům může toto hazardování vést. K dítěti se dostává méně kyslíku, a tak pomalu roste. Děti kuřaček se rodí s nižší porodní váhou, což přináší mnoho komplikací. Cigaretovým kouřem jsou ohroženy i děti nekuřaček, které se často pohybují v zakouřeném prostředí. Jedinou možností, jak neubližovat ještě nenarozeným dětem, je přestat kouřit a to bez jakýchkoli kompromisů.
Odvykání kouření
- Zaznamenejte si všechny důvody proč přestat kouřit. Samozřejmě, že dítě dáte na první místo, ale nezapomínejte ani na riziko infarktu, rakoviny, chronický kašel, stárnutí kůže a další. Až budete mít chuť zapálit si, tento seznam důvodů si přečtěte.
- Určete si přesný den, kdy s kouřením skoncujete. Vyhoďte všechny cigarety, zapalovače a popelníky. Bylo totiž zjištěno, že větší úspěch při odvykání kouření mají ti lidé, kteří přestali ze dne na den, než ti „postupní”.
- Jestliže si nejste sebou jisti, místům a lidem, které máte s kouřením spojené, obcházejte velkým obloukem.
- Zkonzultujte s lékařem, jestli je pro Vás vhodné používat nikotinové žvýkačky, náplasti a jiné prostředky proti odvykání kouření.
Navštivte odborníka - poradnu pro odvykání kouření
Je opravdu důležité v těhotenství přestat kouřit. A pokud zjistíte, že to sama nezvládnete, klidně navštivte odborníka. Existují poradny pro odvykání kouření, kde vám zajisté poradí a pomohou.
Zúčastněte se protikuřáckých projektů
ZPMV ČR letos pořádá charitativní protikuřácký projekt, který můžete pomoci i vám. Výtěžek charitativního projektu bude směrován na konto Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku, která mimo jiné bojuje o prosazení návrhu na plné hrazení farmakologické léčby odvykání kouření.
Diskuze