Krásně vonící frézie - pěstování a výsadba

Frézie je krásně vonící květina k řezu, která se může pěstovat také v bytech. Pěstování je náročnější, ale odměna z vůně, kterou vám krásně vonící frézie za vaši péči přinesou, je ještě větší.
Výrazně vonící květina frézie

Frézie - Fresia

Frézie jsou vděčné zahradní cibulnaté rostliny, které kvetou uprostřed léta.Frézie patří mezi oblíbené silně vonící květiny vhodné k řezu. Pěstují se ve sklenících, ale je možné je vysadit i na záhony a také pěstovat v bytě.

Umístění

Frézie vyžadují světlé stanoviště. V létě je vhodné při intenzivním záření rostliny přistínit.

Teplota

Rostliny po výsadbě ve skleníku (na podzim) vyžadují minimální teplotu kolem 17°C (nejlépe 25°C). V zimě by teplota u frézií neměla klesnout pod 10°C .

Zálivka

Zálivka by měla být pravidelná, nejlépe odstátou dešťovou vodou . Rostliny zaléváme ke kořenům. Nesnáší přemokření zeminy.

Výsadba frézií na venkovní stanoviště

Hlízky sázejte tak, aby nad nimi bylo tak 3 cm zeminy. Dorůstají totiž až do výšky 50 cm a mohly by se vám při mělkém zasazení vyvracet a polehávat. Výsadba frézií je na jaře. Na podzim je nutné ze země hlízy vyrýt stejně tak jako třeba gladioly, protože jsou to rostliny, které mrazu neodolávají. Aby příští rok kvetly, skladují se tři měsíce při teplotě okolo 25 stupňů a pak se teplota sníží.

Vzdušná vlhkost

Rostliny mají rády vyšší vzdušnou vlhkost, nejlépe kolem 70%. Listy v létě rosíme, aby rostlinám neosychali nadměrně listy.

Hnojení

Frézie přihnojujeme 1x za 14 dní. Nejlepší pro přihnojování rostlin jsou speciální tekutá hnojiva, která se dobře rozpouští v půdě. Důležité je, vybírat si takové hnojivo, které má vyvážený poměr obsažených složek a má co nejmenší obsah solí.

Množení

Frézie množíme dělením hlíz. Hlízy vysazujeme na upravený pozemek. Sázíme 80 – 100 hlíz na 1metr čtvereční. Důležité je, aby zemina neobsahovala velké množství solí, protože jsou frézie vyšší obsah solí v půdě citlivé.

Choroby a škůdci

Frézie nejčastěji trpí usycháním listů, sviluškami, třásněnkami, mšicemi.

Pokojové pěstování frézií

Frézii můžeme pěstovat i v květináči u nás v domácnosti.Hlízky frézií můžeme zasadit už v lednu nebo v únoru, kvetou nám pak dříve.Pozor! V bytě i na tom nejsvětlejším místě mají nedostatek světla ke kvetení. Pro dobré zakořenění frézií doporučujeme verandu, zasklenou lodžii, zimní zahradu nebo vytopený skleník. Teplota v rozmezí 10 - 15°C je ideální. Když frézie nasadí poupata, můžete je pak přenést do teplého bytu, kde vám dokvetou.
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 4 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies