<!-- -->
Kravské mléko je pro kojence těžce stravitelné
Mateřské mléko obsahuje všechny důležité vitaminy a minerály, které jsou pro správný vývoj dítěte nezbytné. Podle posledních studií jich obsahuje několik stovek na rozdíl od náhražek z kravského mléka, jejichž složení obsahuje pouze několik desítek z nich. Kravské mléko obsahuje rovněž kasein, který je společně s lepkem odpovědný za alergické reakce na výrobky z mléka u dětí i dospělých.
Mateřské mléko se kojenci přizpůsobí
Zatímco kravské mléko má stále stejnou konzistenci, mateřské mléko se kojencům dokáže přizpůsobit nejen svou hustotou, ale i složením a výživnou hodnotou. Pokud má dítě potřebu pít častěji, mléko je trochu řidší a obsahuje méně tuku. Kojenec, který tak často pít nepotřebuje, naopak dostává výživnější mléko s vyšším obsahem tuku. Mateřské mléko se mění i s věkem dítěte, kojící matka se tedy nemusí obávat, že mléko rostoucímu dítěti nebude stačit.
Kravské mléko může ohrozit vývoj zažívacího ústrojí
Jelikož je trávicí ústrojí kojenců velice náchylné a citlivé na jiné potraviny než je mateřské mléko, kravské mléko může jeho vývoj ohrozit a do budoucna připravit potíže v podobě alergií. Do tří let věku dítěte by se měly výrobky z kravského mléka podávat co nejméně, do šestého měsíce věku vůbec. Půlročnímu kojenci stále plně stačí mateřské mléko, po ukončení šestého měsíce se může začít s příkrmy (zeleninové a ovocné přesnídávky).
Jako plnohodnotná náhražka mateřského mléka se to kravské využít nedá. Ačkoliv se podařilo vyrobit kojenecká mléka, která se mateřskému podobají, stále nedokážou pokrýt skutečnou potřebu dítěte. Není-li však vyhnutí, náhražky z kravského či kozího mléka jsou nezbytné a je potřeba vyhledat takový výrobek, který bude k zažívacímu ústrojí kojence co nejšetrnější.
Diskuze