Křídelnice – Pteris cretica

Křídelnice je malá kapradina a vytváří listy v různých barvách a tvarech, např. listy se zkadeřenými úkrojky nebo jiné s bílými proužky. Je snad ze všech kapradin nejodolnější, proto se také někdy označuje za "tvrdou rostlinu".
Kapradina zvaná křídelnice

Křídelnice – Pteris cretica

Křídelnice je malá kapradina a vytváří listy v různých barvách a tvarech, např. listy se zkadeřenými úkrojky nebo jiné s bílými proužky. Je snad ze všech kapradin nejodolnější, proto se také někdy označuje za "tvrdou rostlinu".

Umístění

Křídelnice musí mít stanoviště dostatečně světlé, chráněné před přímým slunečním zářením. Může být i v lehkém polostínu.

Teplota

Ideální je teplota kolem 20 °C. Při vyšší teplotě musíme zajistit vysokou vzdušnou vlhkost. V zimě by teplota neměla klesnout pod 15 °C.

Zálivka

Zálivka je na jaře i v létě hojná, v zimě mírná, půda však musí být stále vlhká. Zaléváme do misky pod květináčem.

Vzdušná vlhkost

Křídelnice je kapradina, takže vysoká vlhkost vzduchu je pro ní nutností. I při normální pokojové teplotě denně postřikujeme odstátou vodou. Ideální vlhkost vzduchu je 50 až 55%. Je nutné stavět rostlinu co nejdále od radiátorů.

Hnojení

V létě hnojíme jednou za čtrnáct dní doporučenou dávkou speciálního tekutého hnojiva pro pokojové rostliny ozdobné listem, které zředíme ve vodě.

Přesazování

Přesazujeme jednou za rok na jaře. Půdu moc nestlačujeme. Může se stát, že při přesazování nejde rostlina vyklepnout ze starého květináče, raději rozbijme květináč, než bychom poškodili kořeny.Pěstební substrát by se měl skládat z 1 dílu lehké drnovky, 1 dílu listovky, 1 dílu rašelinového substrátu, 1 dílu humusu a 1 dílu písku.

Množení

Křídelnici množíme dělením trsu nebo výtrusy.

Choroby

Pravidelné hnědé tečky nebo čárky na rubu listu
Příčinou bývá puklice.
Listy opadávají, žloutnou a naspod listů jsou žluté tečky
Příčinou bývá příliš suchý vzduch. Nejčastěji jsou takto postihovány rostliny, které jsou v blízkosti radiátorů nebo mají na svém stanovišti příliš vysokou teplotu.
Listy žloutnou, mají hnědé špičky a nepřirůstají
Příčinou je příliš suchý vzduch.
Listy blednou a jsou popálené
Stanoviště je na příliš siném slunci. Především během letního období musíte kapradiny před poledním sluncem dobře ochránit.
Listy blednou a slabě rostou
Příčinou je nedostatek živin. Listy odumírají Nejčastější příčinou bývá suchý vzduch a suchý substrát.

Škůdci

Kapradiny mohou napadat červci a štítěnky. Jako ochrana proti škůdcům slouží některé insekticidy, ale lépe je potírat listy ředěným lihem. Mšice odstraníme potíráním mýdlového roztoku.

Druhy křídelnice

Pteris cretica 'Albolineata'
Pteris cretica 'Rowen' Pteris cretica 'Wimsettii'
Pteris ensiformis 'Evergemensis'
Pteris ensiformis 'Victoriae'
Pteris quadriaurita 'Argyrea'
Pteris tremula

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 1 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies