Krušina olšová

Krušina olšová (Frangula alnus) je velmi často používaná náhrada rebarbory, která je v dnešní době velmi drahá. Krušina se především přidává do bylinných projímavých směsí.

Listy rostliny zvané krušina olšová

Krušina olšová - Frangula alnus

Krušina olšová se dostala do léčitelství jako náhrada za drahou rebarboru. S možnostmi zavedení do terapie ale byly problémy, protože čerstvá kůra působí jinak než léčivě. Proto se musí kůra krušiny nejdříve zahřívat při teplotě 100°C, aby mohla být použita pro přípravu projímavých bylinkových směsí.

Lidové názvy

Krušině olšové se také říká bluva, čeremcha, krupina, psí jahůdka, řešetláková krušina, rebarbora chudých.

Sběr a sušení

Kůra krušiny se loupe v dubnu až v květnu z mladých uříznutých větví. Suší se rychle na slunných místech nebo umělou teplotou do 40°C. Aby se mohla užít k léčivým účelům, musí se skladovat buď 1 rok, nebo zahřívat 1 hodinu při teplotě 100 °C. Tím se vytvoří z redukovaných forem antrachinonů obsažených v čerstvé kůře promíjivé účinné látky.

Účinné látky

Krušina olšová obsahuje antrachinonové a diantronové glykosidy, frangulaemodiny, flavonoidy, třísloviny.

Použití

Krušina olšová se používá zejména jako projímadlo, dále má také příznivé účinky i na celkový metabolismus organismu a podporuje tvorbu žluči. Čerstvá působí dávení. Zralé plody krušiny mají stejný účinek jako kůra, jen několikrát silnější! Krušina je součástí originálně vyráběných přípravků, především směsí určených k redukci hmotnosti a zmírnění obtíží se zácpou.

 

Čaj z krušiny olšové

1 gram sušené drcené kůry krušiny olšové zalijeme 150 mililitry vroucí vody. Necháme vyluhovat a poté pijeme 1x denně. Denní dávka se pohybuje v rozmezí 0,5-2,5 g. Nepoužívat více jak 8 – 10 dnů!!!

 

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 2 Nejlepší: 5 Nejhorší: 3

Souvisejicí články

Vázání na snowboardu

Snowboarding

07.03.2006

Tři kostky cukru

Craving

08.03.2006

Detail plaveckého bazénu

Aqua aerobic

08.03.2006

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2021 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies