Tisíce lidí hlásí svědectví o setkání s kulovým bleskem. Nečekaně se objeví a hned je pryč. Někdy zmizí bez následků, jindy napáchá obrovské škody a dokáže i zabít.
Stále je nepochopitelné jakým způsobem kulové blesky vznikají. Někteří pokládají za příčinu elektromagnetické pole, které se vytváří mezi zemí a mraky bouřky, jiní se přiklánějí k hypotéze, že jde o vstup meteoritů do ovzduší. Existují však i teorie o inteligentních bytostech z jiné dimenze.
Charakteristika kulového blesku
Tvar kulového blesku
Většinou tvar přesné koule průměru několika centimetrů až decimetrů. Je schopný se deformovat při průchodu malými otvory.
Barva kulového blesku
Může být různého zbarvení od svítivě bílé, přes žlutou, oranžovou, červenou, modrou až fialovou.
Svítivost kulového blesku
Kulový blesk svítí jako 100 W žárovka.
Teplota kulového blesku
Vědci se na teplotě kulového blesku nedokáží shodnout. Ale jsou svědci, kteří hlásí roztavení skla, vypařování vody nebo popálení pokožky v blízkosti kulového blesku.
Zvuk kulového blesku
Kulový blesk je většinou bezhlučný. Někdy se objevují vrčivé nebo praskající zvuky, které připomínají malé elektrické výboje.
Hustota kulového blesku
Kulový blesk má hustotu přibližně stejnou jako vzduch.
Rychlost kulového blesku
Rychlost kulového blesku se odhaduje na 4 m/s.
Výskyt kulového blesku
Nejčastěji se kulový blesk vyskytuje za bouřky. Existují i případy, kdy lidé kulový blesk zpozorovali za bezmračného i slunečného počasí.
Zánik kulového blesku
Někdy kulový blesk zmizí tiše a hlavně poblíž elektrického vodiče nebo zásuvky. Jsou však hlášeny i případy, kdy došlo k explozi, která dokáže zničit celý byt nebo rodinný dům.
Diskuze