Květina králů - strelitzia reginae

Strelitzia reginae je velmi používanou květinou k řezu, která se používá při tvorbě extravagantních aranžmá. Byla pojmenována po choti krále Jiřího III - Charlottě von Meklenburg - Strelitz.
Květina strelitzie královská

Strelitzia Reginae – strelície královská

Do Evropy byla strelície královská dovezena okolo roku 1770 , jako součást dodávky určené pro botanickou zahradu anglického krále Jiřího III. Strelitzia reginae byla pojmenována po králově choti, královně Charlottě von Meklenburg-Strelitz. Reginae latinsky znamená královská. V Holandsku se pro strelícii vymyslela řada lidových názvů jako je např. rajka, ptačí zobák, hlava rajky. Všechna tato jména vycházejí z její poněkud výstřední a exotické krásy.

Umístění

Strelitzie vyžaduje jasné světlé stanoviště. Je náročná na světlo. V letních měsících nevyžaduje přistiňování.

Teplota

Strelicie v zimě upřednostňuje mírné nebo chladné stanoviště při teplotě okolo 14 - 15°C, minimum pro pěstování v zimních měsících je 12°C.

Osvětlení

Zastínění je vhodné, jestliže rostlina stojí na jižním nebo jihozápadním okně. Nejlepší je stanoviště u východního okna.

Zálivka

Zálivka u strelície je přiměřená od jara do podzimu, v zimě řídká – přibližně jednou za 10 až 14 dní. Zemina v žádném případě nemůže úplně proschnout.

Hnojení

Od března do srpna přihnojujeme každé 2 týdny speciálním tekutým hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny, dávkami, které jsou doporučeny v návodu.

Vzdušná vlhkost

Listy strelicie otíráme pravidelně houbou. Je dobré strelícii pravidelně rosit.

Přesazování

Mladé rostlinky se přesazují každoročně na jaře. Dospělé rostliny se přesazují každé 2 roky. Zemina musí být co nejvýživnější, v doporučeném složení drnovky s příměsí listovky a rašeliny a také zapařeného kravince a písku. Nutná je dobrá drenáž. Doporučené pH zeminy pro tyto rostliny je 6,5.

Rozmnožování

Strelícii rozmnožujeme dělením při přesazování a semeny. Rostlina vydrží na stanovišti 8let, poté by se měla rostlina rozmnožovat.

Choroby a škůdci

Nejčastěji je strelície napadána sviluškami, mšicemi, třásněnkami a červci.
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 1 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies