Květina králů - strelitzia reginae

Strelitzia reginae je velmi používanou květinou k řezu, která se používá při tvorbě extravagantních aranžmá. Byla pojmenována po choti krále Jiřího III - Charlottě von Meklenburg - Strelitz.
Květina strelitzie královská

Strelitzia Reginae – strelície královská

Do Evropy byla strelície královská dovezena okolo roku 1770 , jako součást dodávky určené pro botanickou zahradu anglického krále Jiřího III. Strelitzia reginae byla pojmenována po králově choti, královně Charlottě von Meklenburg-Strelitz. Reginae latinsky znamená královská. V Holandsku se pro strelícii vymyslela řada lidových názvů jako je např. rajka, ptačí zobák, hlava rajky. Všechna tato jména vycházejí z její poněkud výstřední a exotické krásy.

Umístění

Strelitzie vyžaduje jasné světlé stanoviště. Je náročná na světlo. V letních měsících nevyžaduje přistiňování.

Teplota

Strelicie v zimě upřednostňuje mírné nebo chladné stanoviště při teplotě okolo 14 - 15°C, minimum pro pěstování v zimních měsících je 12°C.

Osvětlení

Zastínění je vhodné, jestliže rostlina stojí na jižním nebo jihozápadním okně. Nejlepší je stanoviště u východního okna.

Zálivka

Zálivka u strelície je přiměřená od jara do podzimu, v zimě řídká – přibližně jednou za 10 až 14 dní. Zemina v žádném případě nemůže úplně proschnout.

Hnojení

Od března do srpna přihnojujeme každé 2 týdny speciálním tekutým hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny, dávkami, které jsou doporučeny v návodu.

Vzdušná vlhkost

Listy strelicie otíráme pravidelně houbou. Je dobré strelícii pravidelně rosit.

Přesazování

Mladé rostlinky se přesazují každoročně na jaře. Dospělé rostliny se přesazují každé 2 roky. Zemina musí být co nejvýživnější, v doporučeném složení drnovky s příměsí listovky a rašeliny a také zapařeného kravince a písku. Nutná je dobrá drenáž. Doporučené pH zeminy pro tyto rostliny je 6,5.

Rozmnožování

Strelícii rozmnožujeme dělením při přesazování a semeny. Rostlina vydrží na stanovišti 8let, poté by se měla rostlina rozmnožovat.

Choroby a škůdci

Nejčastěji je strelície napadána sviluškami, mšicemi, třásněnkami a červci.
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 1 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Souvisejicí články

Vázání na snowboardu

Snowboarding

07.03.2006

Tři kostky cukru

Craving

08.03.2006

Detail plaveckého bazénu

Aqua aerobic

08.03.2006

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2021 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies