Metoda laparoskopie lze obecně použít i při vyšetřování nebo operaci v jakékoliv tělní dutině. Jedná se o stejný princip, akorát vyšetření se nazývá jinak. Operace se provádí pomocí speciálních nástrojů, pod kontrolou televize.
Laparoskopie – kdy se provádí
Vyšetření se doporučuje v případech, kdy není možné jiným způsobem vyšetřit břišní dutinu. Jedná se zejména o zánět slepého střeva, onemocnění tlustého třeba, kýlu a chronický zánět vaječníků.
Laparoskopie – jak se provádí
Laparoskopie se provádí při celkovém znecitlivění. Těsně pod nebo nad pupkem se provede malý řez (1 – 2 cm), kterým se do dutiny břišní zavede jehla s chráněným hrotem. Pomocí kompresoru se jehlou zavede do břicha oxid uhličitý. Břišní stěna se tak oddálí a prostor, který vznikne, umožní přehled v dutině břišní. Přes řez se zavede kovová nebo plastová trubička se zpětným ventilem, který zamezuje úniku plynu z nafouknutého břicha. Trubičkou se zavede tubus s optikou, tou je přenášen obraz na monitor.
Laparoskopie – výhody
- Malý řez
- Lepší kosmetický výsledek
- Dokonalejší prohlídka břišní dutiny
- Kratší pobyt v nemocnici
- Dřívější možnost fyzické zátěže
Při laparoskopii je možné nejen onemocnění určit, ale v mnoha případech ho přímo vyléčit.
Laparoskopie – nevýhody
- Delší doba trvání operace
- Vyšší finanční náročnost
- Nutnost celkového znecitlivění
- Nemožnost vyšetřit orgány pohmatem
Zákroků, při kterých není možno použít laparoskopický výkon, je čím dál méně. Jedná se zejména o onemocnění srdce a plic.
Diskuze