Léčivá bylina sportovců - tolice lékařská

Tolice setá (Medicago sativa) je známá léčivá bylinka, jejíž listy obsahují velmi mnoho účinných látek, které mají velký význam pro celkové posílení imunitního systému. Tolice je vhodná pro sportovce a těžce fyzicky pracující osoby.

Léčivá bylina tolice lékařská

Tolice setá - Medicago sativa

Arabové pojmenovali tuto léčivou rostlinu AL-FAL-FA - otec všech potravin. Po staletí byla tolice setá používána v alternativní medicíně jako prostředek proti stárnutí a k celkovému posílení organismu, který je mimo jiné dán velkým počtem účinných látek obsažených v tolici seté.

Lidové názvy tolice seté

Tolici seté se také říká tolice vojtěška, vojtěška, vojtěška setá, lucinka, lucerka.

Sběr a sušení

U tolice seté sbíráme květ (Flos medicaginis) a to nejlépe na počátku rozkvětu . Také se sbírá semeno (Semen medicafinis) nebo celá kvetoucí nať. Tolici můžeme sbírat několikrát do roka. Rostliny se suší na slunci nebo při umělé teplotě do 40°C.

Účinné látky

Listy tolice obsahují vitamín A, B, C, E, silice, třísloviny, minerální látky, chlorofyl, železo, fosfor, vápník, draslík, enzymy proteázy, lipázy a amylázy, emulsin, invertázu, pektinázu, peroxidázu, kyselinu salicylovou, kumarovou a hroznovou, glykosid tricholin, flavonová barviva, pryskyřici, emulsin, pektinásu a saponiny.

Použití tolice seté

Vojtěška působí příznivě na naši trávicí soustavu. Zlepšuje trávení, potlačuje pálení žáhy a napomáhá účinnějšímu vstřebávání živin z potravy. U zánětlivých onemocnění močových cest lze využít jejího diuretického (močopudného) účinku. Příznivý vliv má i na samotné trávení. Zvyšuje vstřebávání cukrů, bílkovin, minerálů a některých stopových prvků., zpomaluje proces stárnutí, zvyšuje fyzickou sílu, posiluje imunitní systém, pomáhá zvyšovat zdatnost a výkonnost – je vhodná pro sportovce a těžce fyzicky pracující osoby.

 

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 1 Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies