Libeček lékařský – Levisticum officinale
Čerstvé i sušené listy a kořínky libečku lékařského používali již naši předkové k ochucování polévek, salátů a různých pokrmů. V dnešní době je libeček velmi hojně používanou přísadou do jídel, která se také používá v lidovém léčitelství.
Lidové názvy libečku lékařského
Libečku se také říká opych, opich, opyš, české maggi.
Sběr a sušení
Kořen libečku sbíráme na podzim, nejlépe 2. nebo 3. rok. Plod sbíráme těsně před dozráním. Nať je nejúčinnější, pokud se sbírá v létě, během kvetení rostliny.Rostlinu sušíme na slunci, nebo při umělé teplotě do 35°C.
Účinné látky
Libeček lékařský obsahuje silice, třísloviny, organické kyseliny, furokumariny, vitamíny C, A, hořčiny, pryskyřici, cukry.
Použití
Libeček lékařský používáme především při zánětu močových cest a močového měchýře, ke zlepšení trávení, pro podporu chuti k jídlu, při snížení hladiny kyseliny močové v krvi, podpoře činnosti žlučníku, mírnění nadýmání, mírnění únavy, vzpružení nervové činnosti. Libeček také používáme k odstraňování otoků, při zažívacích obtížích a také na rány, které se špatně hojí.
Čaj z libečku lékařského
1 a půl čajové lžičky sušeného libečku lékařského zalijeme 200 mililitry vroucí vody. Necháme vyluhovat a poté pijeme 2x až 3x denně.
Diskuze