Lichořeřišnice větší

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) je známá balkonová a truhlíková okrasná květina.Co však není o lichořeřišnici příliš známo, je to, že se také používá v lidovém léčitelství.

Okrasná květina zvaná lichořeřišnice větší

Lichořeřišnice větší - Tropaeolum majus

V Evropě se tato rostlinka pěstuje nejčastěji pro okrasu skalek a truhlíků. Málokdo asi ví, že také lichořeřišnice patří do skupiny léčivých bylin.

Lidové názvy

Lichořeřišnici větší se také říká řeřicha., řeřicha kapucínská, řeřicha otáčivá.

Sběr a sušení

U lichořeřišnice sbíráme pro léčivé účinky květ, nať i semeno (od června do září). Sušíme na přímém slunci, nebo při umělé teplotě do 40°C. Nať a listy lichořeřišnice větší můžeme také použít čerstvé. Tato bylina se může přidávat do zeleninových salátů, je velice chutná.

Účinné látky lichořeřišnice větší

Lichořeřišnice větší obsahuje glukotropeolin, jehož štěpným produktem je prchavý benzylisothiokyanát, dále také obsahuje glykosidní tropeolin , enzym myrosin, silice a glukózu.

Použití lichořeřišnice větší

Lichořeřišnice má významné antibiotické a antibakteriální účinky. Používá se při chronických zánětech plic, zánětech močového měchýře. Užívá se pro podporu růstu vlasů, proti jejich vypadávání a proti lupům.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.7 Počet: 3 Nejlepší: 4 Nejhorší: 3

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies