Magnetoterapie – historie
Léčivé účinky magnetu byly známy již před mnoha staletími. Hippokrates léčil onemocnění kloubů, tak že na ně přikládal rudu zvanou magnetovec.
Název magnet byl odvozen od řeckého města Magnézia, ve kterém se léčivá hornina těžila.
Vědecké základy magnetoterapie byly vybudovány v přelomu 19. a 20 století ve spojení s rozvojem fyziky, chemie a elektrofyziologie.
Magnetoterapie – princip
Princip magnetoterapie je v působení umělého magnetického pole na lidský organismus. Jde tedy o fyzikální terapii, při niž je generováno velkoplošně pulzující magnetické pole o nízké frekvenci. Působením magnetického pole dochází k ovlivňování tkání lidského těla, což vede k potlačení, často i úplnému odstranění některých zdravotních potíží.
Magnetoterapie – použití
Magnetoterapie se úspěšně používá skoro ve všech oborech medicíny jako důležité součásti komplexní terapie. Odporné poradenství lékařů zabývajících se magnetoterapií může být pro mnoho lidí trpícími potížemi v oblasti onemocnění pohybového ústrojí (svalů, kloubů), kůže, nervových onemocnění a dalších neocenitelnou pomocí.
V USA a Japonsku mají pacienti možnost konzultace s profesionály magnetoterapie, kteří jim navrhují léčbu včetně potravinových doplňků, akupunktury, tělesných cvičení, laserové terapie apod.
Magnetoterapie – užití v lékařství
Z lékařského hlediska je používání magnetoterapie hodně rozsáhlé v důsledku jejího širokého působení na orgasmus člověka. Používá se, a to s úspěchem, v revmatologii, ortopedii, rehabilitaci, balneologii, sportovní medicíně, neurologii, dermatologii a v mnoha dalších lékařských oborech.
Magnetoterapie – účinky magnetického pole
Účinky magnetického pole používaného v magnetoterapii lze shrnout do šesti léčebných skupin a efektů.
- Analgetický (protibolestivý)
- Vasodilatační (rozšiřující krevní cévy)
- Myorelaxační (uvolňující křeče svalů)
- Protiedémový (protiotokový)
- Protizánětlivý, regenerační, hojivý
- Detoxikační a urychlující látkovou výměnu
Magnetoterapie – magnetoterapeutické pomůcky
Pomůcky určené na magnetoterapii obsahují speciální medicínské magnety, které jsou součástí kloubních bandáží, podložek a polštářků.
Magnetoterapeutické bandáže kloubů
Používají se při artróze, revmatismu, ke zmírnění bolesti, zánětu kloubů, otoků kloubů a svalů.
Magnetoterapeutické podložky a polštářky
Podporují klidný spánek, celkovou regeneraci organismu a stabilitu imunitního systému. Tak výrazným způsobem přispívají ke zlepšení celkového zdravotního stavu.
Magnetoterapeutické vložky do bot
Jsou vhodné hlavně pro diabetiky a lidi, kteří trpí špatným prokrvením dolních končetin a bolestmi nohou.
Magnetoterapeutické náramky
Jsou určeny ke stabilizaci krevního tlaku. Příznivě ovlivňují krevní oběh a zvyšují okysličení krve. V posledních několika letech se k jejich výrobě používá také hematit.
Magnetoterapeutické náhrdelníky
Uvolňují napětí svalstva šíje a výrazně podporují imunitní systém. U astmatiků se používá ke zmírnění intenzity a prodloužení intervalů mezi jednotlivými astmatickými záchvaty.
Bodové magnety
Ve většině případech se používají současně s akupunkturou k zesílení účinků této metody.
Magnetoterapie – na co dát pozor
Pomůcky určené k magnetoterapii nesmí používat osoby se zavedeným kardiostimulátorem. Také těhotným ženám není jejich používání doporučováno.
Magnetoterapie – na závěr
Magnetoterapie má statisticky ze všech léčebných metod nejvyšší míru úspěšnosti a nejmenší rizika i nákladnost. Ale i přesto je metodou poslední volby. Ve většině případech se používá až tehdy, když už všechny tradiční léčebné metody naprosto selhaly.
Diskuze