Bez kvalitního nočního odpočinku budete neustále pociťovat únavu, můžete být podráždění a navíc se vám může zhoršovat i paměť. Pro běžné fungování je tedy nezbytný. Problémy s nespavostí úzce souvisí se stresem, mohou za to i pocity úzkosti či nezdravý životní styl. To všechno může být překážkou na cestě k vytouženému spánku.
Chcete spát jako v bavlnce? Dejte na naše rady:
- Nejprve zkuste v pokoji, ve kterém spíte, odstranit všechny rušivé elementy. Ztlumte světla a naučte se usínat bez hudby - pěkně v tichu.
- Zbytečně si ani moc nepřitápějte. V ložnici má být chladněji, něco kolem 16 - 18 °C.
- Pravidelným pohybem své tělo unavíte tak akorát. Večer vám už usínání nebude dělat problém.
- Vytvořte si denní rozvrh. Nemusíte si zaznamenávat detaily každého dne. Stačí si jen určit dobu, ve kterou budete vstávat a chodit spát. Pomůžete tak svému tělu, aby si seřídilo vnitřní hodiny.
- Pokud chcete usnout, nesmíte ničím zaměstnávat svůj mozek. Nepřemýšlejte nad zítřkem, co všechno musíte stihnout. Jestli vám to pomůže, můžete si vždy den předem sepsat vše důležité a tak už před spaním nemusíte nic řešit.
- Minimálně hodinu před tím, než se rozhodnete jít spát, byste se měli vyhnout veškeré elektronice - prostě žádná televize, mobil ani počítač. Raději se začtěte do nějaké knížky nebo poslouchejte hudbu.
- V případě, že se vám hned nepodaří usnout, nepropadejte panice. Standardní doba usínání je 15 - 30 minut od chvíle, kdy si lehnete do postele a snažíte se usnout. Ležte v klidu, relaxujte a nestresujte se myšlenkami na to, že určitě zase neusnete. Jestli ani po půl hodině nemůžete usnout, nenuťte sami sebe, abyste za každou cenu zůstali v posteli. Klidně se jděte projít po bytě, napijte se, můžete si i chvíli číst. Pak se vraťte do postele a zkuste to znovu.
Diskuze