Medovník - babiččin recept

Staroarménská receptura dezertu. Přesné ingredience i postup při přípravě. Karamelová příchuť a obliba medovníku dosáhla takových výšin, že jej najdete v menu prestižních restaurací. Připravit si jej můžete i doma.
 Tekoucí med

Medovník - staroarménský recept

I medovník má svou historii. Receptura medovníku neboli Marlenky pochází z Arménie, ale oblíbenost tohoto dezertu u nás každoročně stoupá. Připravit si jej můžete i sami. Je to sice pracnější recept, ale za tu karamelovou chuť určitě stojí.

Ingredience na babiččin medovník

Na těsto medovníku budete potřebovat:

100 g másla
4 lžíce medu
180 g cukru
1 kávovou lžicku octa
1 kávovou lžičku jedlé sody
2 vejce
700 g hladké mouky

Krém medovníku

200 g másla
1 slazené mléko
mleté vlašské ořechy
koňak podle chuti

Kolik potřebujete času

60 minut i s pečením

Postup při přípravě medovníku

Příprava těsta na medovník

Smíchejte ocet se sodou. Máslo, cukr a med vložte do hrnce, vymíchejte, přidejte sodu s octem a a směs dejte nad plamen (směs je možno šlehat i v páře). Za stálého míchání přidejte vejce.

 

Míchejte směs na medovník tak dlouho, dokud se na povrchu neobjeví pěna a směs nezhnědne. Poté hrnec z plamene odstavte.

Směs nechte mírně vychladnout, přidejte hladkou mouku a vypracujte těsto, které přikryjte a hodinu nechte odpočívat.


Poté těsto na medovník rozdělte do kuliček (8-10). Troubu předehřejte na 180 stupňů. Každou z kuliček vyválejte na tenkou placku (nejideálnější je kulatý tvar - pomožte si při vykrajování třeba pokličkou)a dejte péci (každá placka zhruba 3-4 minuty).

Příprava krému na medovník

Základem krému na medovník je slazené mléko, které vařte zhruba 3 hodiny zcela ponořené ve vodě (pozvolna!). Nechte mléko vychladnout, vyklopte (vařením vznikne zkaramelizovaná hnědá hmota) a rozšlehejte s máslem. Podle chuti přidejte mleté vlašské ořechny, případně koňak.

Babiččin medovník na stole

Upečené, vychladlé placky potřete krémem a klaďte je jednotlivě na sebe. Poslední placku seshora potřete krémem na medovník a posypte rozstrouhanou poslední plackou (pro ještě lepší chuť smíchejte s oříšky nebo strouhanou čokoládou, případně kakaem). Na závěr můžete medovník lehce poprášit cukrem.

Přejeme vám dobrou chuť!

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Souvisejicí články

Vázání na snowboardu

Snowboarding

07.03.2006

Tři kostky cukru

Craving

08.03.2006

Detail plaveckého bazénu

Aqua aerobic

08.03.2006

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2020 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies