Meduňka lékařká - Melissa officinalis

Meduňka lékařská je bylinka, která svou vůní připomíná limetku nebo citrón. Pochází z Malé asie, kde se používala hlavně pro své léčebné účinky. Meduňka lékařská – charakteristika...

Lístky máty

Meduňka lékařská – čeleď

Hluchavkovitá

Meduňka lékařská – používaná část

Listy, nať

Meduňka lékařská – rozšíření

Střední a východní Asie, v ČR je pěstována

Meduňka lékařská – charakteristika

Meduňka lékařská je vytrvalá bylinka, která voní po citrónu. Dorůstá se výšky 80 cm a tvoří trsy. Listy meduňky jsou chlupaté srdcovitého tvaru. Lodyha je zaoblená, větvená a květy jsou přisedlé v úžlabí listenů. Meduňka lékařská je medonosná, bujná a téměř nezničitelná rostlina.

Meduňka lékařská – užití

Čerstvé lístky meduňky lékařské se používají k dochucení pokrmů (omáčky, saláty, pomazánky, polévky aj.) a nápojů (ovocné limonády, čaje, míchané nápoje). Nálev z meduňky se používá do koupele a je výborný na mastné vlasy. Stonky a listy je možno použít k leštění nábytku.

Meduňka lékařská – účinky

Meduňka lékařská snižuje horečku, mírní kašel, používá se při léčbě nespavosti, zrychlené srdeční činnosti, nervovém podráždění, zklidňuje zažívání, snižuje krevní tlak, zmírňuje bolest při menstruaci.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 1 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies