Železo nastartuje látkovou výměnu
Železo je pro život nepostradatelným (biogenním) prvkem, který posiluje odolnost proti chorobám včetně rakoviny, podporuje zdravou pokožku, pomáhá čelit únavě a chudokrevnosti z nedostatku železa. Dostatek železa také způsobuje větší koloběh kyslíku krevním oběhem, čímž způsobuje lepší látkovou výměnu v buňkách.
Dostatečné množství železa obsahují například kvasnice, melasa, kokosová moučka, mák, sója, nať pšenice a vojtěšky, telecí játra, listy a mladá nať kopřivy, ovesné vločky, špenát a nebo například broskve.
Hořčík je velmi důležitou složkou potravy
Magnesium známé rovněž jako hořčík patří do kategorie prvků nezbytných ke zdravému způsobu života. Lidské tělo obsahuje zhruba 20 – 30 gramů elementárního hořčíku. Z toho se 60% nachází v kostech, zbytek pak v měkkých tkáních. Hořčík je strukturální součástí více než tří set enzymů katalyzujících tělesné reakce - přeměnu glukózy na využitelnou energii, přenos genetického kódu, svalovou kontrakci, regulaci srdeční činnosti, hormonální produkci včetně produkce testosteronu.
Co se potravin týče, největší obsah hořčíku nabízí celozrnné obiloviny a luštěniny. Z dalších pak můžeme vyjmenovat mandle, banány, brokolici, některé druhy ryb a také mléčné výrobky.
Jezte mořské ryby – obsahují dostatek jódu
Jód je stopový prvek tvořící asi 60 % objemu hormonů štítné žlázy, které jsou pro vývoj a život organismu nezbytné. Při nedostatku jódu štítná žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů, dochází k nepříznivým změnám v celém organismu, štítná žláza se zvětšuje, což má za následek náhlé kolísání váhy, nejčastěji směrem vzhůru.
Velké množství jódu je v mořských rybách (treska, filé, makrela, tuňák, losos, sardinky aj.) a v mořských řasách.
Diskuze