Co je menstruační kalíšek a jak funguje
Menstruační kalíšek neboli Mooncup je malá nádobka, která se zavádí do pochvy v době menstruačního krvácení. Pojme až 30 ml tekutiny a vyprazdňuje se cca každé 4 hodiny, podle intenzity krvácení. Kalíšek je po vyjmutí třeba umýt a pak lze znovu použít.
Menstruační kalíšek je vyroben z antialergenního materiálu a nenarušuje zdravé vaginální prostředí. Hladký povrch kalíšku nebrání samočisticím mechanismům poševní sliznice, nevstřebává vaginální vlhkost ani nevyvolává syndrom toxického šoku. Měkký silikon kalíšku po zavedení těsně přilne ke stěně pochvy a krev tak nemůže stékat ven.
Nebojte se ho!
Pokud je kalíšek správně zaveden, ani nevíte, že ho máte. Můžete jej používat ve dne i v noci, jezdit s ním na kole, lyžovat, tancovat a dokonce i plavat. S kalíškem vám odpadne strach z toho, kde vám zrovna vypadne šňůrka od tampónu. S kalíškem můžete praktikovat všechny možné sporty a činnosti.
Menstruační kalíšek je šetrný k životnímu prostředí
Na rozdíl od vložek a tampónů vám kalíšek stačí jen jeden. Je tedy ekonomičtější a ekologičtější. Denně vyhodí ženy milióny použitých vložek a tampónů, které nejsou zrovna šetrné k životnímu prostředí. Obsahují totiž umělohmotné součásti, které se špatně rozkládají.
Menstruace a menstruační kalíšek - hygiena především
Při cestování nemusíte přemýšlet, kolik vložek či tampónů si sebou vzít. Nemusíte se bát ani toho, že se zašpiníte nebo že bude použitý kalíšek zapáchat. Menstruační krev zapáchá totiž teprve při styku s vložkou nebo tamponem, kde se rozkládá a kde se tvoří různé bakterie, kdežto silikonový kalíšek je pro bakterie nepřilnavý – a proto se na něm nemohou množit.
Jak se menstruační kalíšek používá
Zavedení menstruačního kalíšku
Před začátkem menstruace se kalíšek desinfikuje vyvařením (stačí 10 minut), pak se zasune do pochvy tak hluboko, aby jej žena necítila a aby pro ni nošení kalíšku bylo pohodlné. Nejnadnější zavedení je v poloze v podřepu. Kalíšek se v pochvě rozevře a přitiskne k poševním stěnám tak, aby menstruační krev neunikala ven.
Vyjmutí menstruačního kalíšku
Aby jste mohla menstruační kalíšek vyjmout, je třeba zrušit podtlak vzniklý při zavedení. To se udělá tak, že lehce stisknete spodní část kalíšku. Pak stačí kalíšek vyjmout pomocí držátka. Je zbytečné se bát, že by nashromážděná krev při vytahování vytekla a že se ušpiníte. Spodní část kalíšku se do styku s krví vůbec nedostane. Při vyjmutí kalíšek omyjte vodou a můžete jej znovu použít.
Jak často se kalíšek vyprazdňuje?
Kalíšek stačí vyprázdnit jednou za 4 hodiny, nejpozději však po 8 hodinách. Kalíšek pojme až 30 ml tekutiny, což je asi jedna třetina z jednoho menstruačního cyklu. Večer je krvácení slabší, proto jej můžete mít zavedený i přes noc.
Menstruační kalíšek - nákup a cena
Menstruační kalíšek se prodává ve dvou velikostech, cena se pohybuje od 600 po 800 Kč. Při nákupu obdržíte také látkový pytlík, ve kterém by se měl kalíšek v době, kdy jej neužíváte, skladovat.
Historie a současnost Mooncupu – menstruačního kalíšku
První menstruační kalíšek byl patentován už v roce 1937, ale z kvalitního měkkého silikonu se začal vyrábět až v roce 2002 v Anglii. Menstruační kalíšek, známý ve světě jako Mooncup, je oblíbený hlavně lidmi, kterým není lhostejná ochrana životního prostředí i lidského zdraví.
Diskuze