Měsíček zahradní - Calendula officinalis
Měsíček zahradní ( Calendula officinalis) je známá rostlina už od starověku, u nás se začala objevovat ve 12. století. Měsíček byl známým pomocníkem při onemocněních jater a sleziny, napomáhal pocení a vyháněl jedy. Dokonce se o něm psalo jako o prostředku k léčbě rakoviny. Květy měsíčku zahradního jsou také významným kosmetikem hlavně v západních zemích. Odvar zjemňuje a zvláčňuje pleť. Kombinuje se ještě s jinými druhy kosmeticky působivých rostlin.
Lidové názvy měsíčku zahradního
Měsíčku zahradnímu se také říká pampalík, krusíček, úmrlčí květ, nehtík.
Sběr a sušení měsíčku zahradního
Za suchého a hlavně slunného počasí sbíráme květy měsíčku lékařského. Suší se rychle ve stínu. Při sušení umělým teplem za silného větrání nesmí být teplota vyšší než 60 - 70 °C .
Účinné látky měsíčku zahradního
Měsíček zahradní obsahuje silici, saponin, asi 19 % hořčiny kalendenu a kalendulinu, různé karotenoidy, kyselinu salicylovou aj. Hlavním nositelem účinku jsou polyacetylenové sloučeniny. Příznivé působení měsíčku je dáno součinností silice a xanthofylu za působení kalendulinu a slizových látek.
Použití měsíčku zahradního
Měsíček zahradní působí proti křečím, povzbuzuje sekreci žluči, zastavuje další růst bakterií, při zevním upotřebení urychluje hojení hnisavých a špatně se hojících ran a užívá se i proti plísním, při bércových vředech, dvanáctníkových vředech, krvácení z nosu, hemeroidech, alergických zánětech kůže a podobně.
Měsíčková mast
Čerstvé květy měsíčku zahradního se nakrájejí nebo nastrouhají do roztaveného vepřového sádla (ze sádla odstraníme škvarky). Dáme na chladné místo a necháme taveninu ztuhnout.
Čaj z měsíčku zahradního
1-2 čajové lžíce sušeného květu přelijeme 0,5 litrem horké vody. Necháme vyluhovat a poté čaj podáváme.
Diskuze