Mezinárodní den Země a jeho původ
Poprvé se Den Země slavil 22. dubna 1969 v San Francisku. O vznik tohoto ekologického svátku se zasloužil zejména muž jménem John McConnell. V té době ovšem nebyl Den Země „pouze“ ekologickým svátkem, oslavy byly spojeny také s úctou bojovníků ve Vietnamu a s narozením Vladimíra Iljiče Lenina. Den Země se zapsal na seznam mezinárodních svátků v roce 1990. Od té doby se slaví ve 192 zemích a do aktivit spojených s ochranou Země se zapojuje více než jedna miliarda lidí!
Význam Mezinárodního Dne Země
Cílem Mezinárodního dne Země (anglicky: International Earth Day) bylo a doposud také je širokou veřejnost přesvědčit o důležitosti dopadů ničení životního prostředí a rozvíjet diskuzi o možných cestách řešení (například zvýšit energetickou účinnost, recyklovat odpad, hledat obnovitelné zdroje energie, apod.). 22.dubna se pořádají po celém světě nejrůznější akce - sází se stromy, uklízí příroda, pořádají se pochody a nebo koncerty, které mají podpořit pro Zemi šetrnější způsob života.
22. duben – ideální datum?
V posledních letech se spekuluje o tom, zda-li se nemá Mezinárodní Den Země přesunout z 22. dubna na letní slunovrat. K tomu ovšem v blízkých letech nedojde, protože se tento svátek doposud podrobuje kritice, zda-li se vůbec má či nemá slavit. Podle kritiků jde o levicově orientovaný svátek s ekologickým pozadím. Proto například není doposud zapsán ani v kalendáři. Ovšem ten, kdo má rád přírodu a vše, co k ní patří, měl by tento výjimečný svátek uznávat a snažit se co nejméně zatěžovat životní prostředí nejen v tento den, ale celoročně.
Diskuze