Kdysi se četlo dětem pořád, s nástupem televize a zvláště pak videa převzaly úlohu vyprávět dětem příběhy tyto spotřebiče. Jenže zatímco při čtení si dítě musí děj představovat samo a trénuje tak vlastní fantazii i schopnost empatie, v televizi má vše hotové, na stříbrném podnose, takže se nerozvíjí, ba naopak. Navíc, pokud dítěti předčítáte, vzbuzujete v něm fantazii – v průběhu čtení vám bude pokládat otázky, učí se ale také naslouchat a chápat, co je mu sdělováno. Při sledování televize otázku dítěte pohltí další děj.
Dítě se dále díky předčítání učí rozlišovat emoce, vztahy, rozšiřuje si slovní zásobu a tříbí schopnost soustředění. Také pouhý fakt, že rodič najednou věnuje pozornost pouze jemu, zvyšuje dětské sebehodnocení. Posiluje se taktéž vztah mezi dítětem a rodičem.
Televize - zabiják dětské soudnosti a fantazie
Naopak při sledování televize je schopnost soucitu oslabována – vždyť i v kreslených pohádkách pro nejmenší se objevuje násilí. Přestože je v mírnější formě – postavičky se například hašteří, honí se a podobně, i tyto projevy mají na dítě negativní vliv. Ve filmech obvykle není vysvětleno, že není takové jednání správné a dítě je proto vnímá jako něco normálního, co je dovoleno. Snadno pak může objevit zalíbení v krutosti nebo také naopak může být přehnaně bázlivé až zbabělé. Samozřejmě ale záleží i na rodinném zázemí – je-li silné a láskyplné, dítě je mnohem méně těmito jevy ohroženo.
Chcete-li tedy, aby z vašeho dítěte vyrůstalo zdravě zvídavé, seběvědomé a chytré dítě, čtěte mu. Není také na škodu, když si občas před ním budete číst své vlastní knihy. Jakmile se naučí číst, kupujte mu knížky – především toho žánru, které jej nejvíce zaujme. A pozor na zrcadlení! Pokud budete sami vysedávat hodiny a hodiny u televize, nemůžete se divit, že dítě ke knihám neinklinuje. Jděte příkladem!
Diskuze