Mučenka pletní - Passiflora incarnata
Kateřina Řehořová
25.05.2006
Mučenka pletní (Passiflora incarnata) je teplomilná rostlina, kterou pěstujeme většinou ve svých bytech. Mnoho z Nás možná ani netuší, že také mučenka má své místo v lidovém léčitelství.
Mučenka pletní – Passiflora incarnata
Mučenka pletní (Passiflora incarnata) je teplomilná rostlina, proto ji u nás lze pěstovat pouze ve skleníku nebo bytě. Existuje mnoho druhů mučenek. Jsou oblíbené pro své nádherné květy.Pouze mučenka pletní se používá v lidovém léčitelství k přípravě čajů a bylinných tinktur, které pomáhají při řešení mnoha zdravotních problémů.
Lidové názvy
Mučence pletní se také říká mučenka pleťová, mučenka opletní, mučenka léčivá a pasiflóra.
Sběr a sušení
Nať (Passiflorae herba) se sbírá 2x ročně vždy v období kvetení. Suší se rychle, při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout 40 ° C.
Účinné látky
Mučenka pleťová obsahuje převážně flavonidy, schaftosid, lucenin, vicenin, issorientin, abigenin, kyanogenní glykosidy.
Použití mučenky pleťové
Mučenka pleťová má zklidňující účinky, snižuje krevní tlak, působí jako prevence při tachykardii. Mučenku pleťovou používáme také při nespavosti, úzkosti, stresu, nervozitě, bolestech nervového původu, hysterii, zrychlené srdeční činnosti nervového původu, při migréně, bolestech spojených s menstruací a také při křečovitém astmatu, hemeroidech a kožních problémech.
Čaj z mučenky pleťové
1 čajovou lžičku sušené nati zalijeme 150 ml vroucí vody, necháme 10 - 15 min luhovat. Pijeme 2 - 3 x denně , půl hodiny před spaním.
Jak se vám líbil článek?
Hodnocení:
3.0
Počet:
1
Nejlepší:
3
Nejhorší:
3
Diskuze