Krkonošský národní park
-
Základní údaje o národním parku
Rozprostírá se v severovýchodní části Čech při hranici s Polskem. Byl založen v roce 1963. Národním parkem prochází 800 km letních a zimních značených turistických cest.
-
Přírodní bohatství národního parku
Tento park oplývá neobvykle bohatou flórou. Najdeme zde více než 1300 druhů kvetoucích rostlin. Navštívit zde můžete také Krkonošské muzeum, Augustinský klášter ve Vrchlabí, muzeum v Jilemnici, Památník zapadlých vlastenců a podobně. Pokud chcete načerpat energii v lesní, skalnaté krajině, bohaté na rostliny mnoha druhů, vydejte se do Krkonoš.
Národní park České Švýcarsko
-
Základní údaje o národním parku
Byl zřízen v roce 2000 a rozprostírá se na severu Ústeckého kraje a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko.
-
Přírodní bohatství národního parku
Toto místo se dá charakterizovat jako harmonická krajina s kulturními lesy, zemědělskou půdou a množstvím lidských sídel. Nachází se zde významná lidová i sakrální architektura. České Švýcarsko je známe po celé Evropě jako významná turistická oblast, jejíž tradice sahá až do 18. století. Charakter krajiny vytvářejí vrcholy sopečného původu, jimž dominuje Růžovský vrch s vzácnou flórou.
Národní park Podyjí
-
Základní údaje o národním parku
Byl vyhlášen v roce 1991. Členité území Podyjí je součástí pahorkatiny jihovýchodního okraje Českomoravské vrchoviny.
-
Přírodní bohatství národního parku
Národní park reprezentuje výjimečně zachovalou ukázku krajiny říčního údolí. Přirozenou osou území je řeka Dyje. Počet zvláště chráněných druhů rostlin je 77. V parku je neuvěřitelně bohatě zastoupen hmyz. Z výčtu chráněných druhů jsou to například kudlanka nábožná. Hledáte svěží oázu? Toto místo plné vody je na léto jako dělané.
Národní park šumavský
-
Základní údaje o národním parku
Zřízen v roce 1991, rozkládá se při jihozápadní hranici ČR. Jedná se o největší český národní park, je často nazýván zelenou střechou Evropy.
-
Přírodní bohatství národního parku
Nespočet pramenišť, rašelinišť, potůčků jej řadí mezi významné pramenné oblasti. Jako hlavní tok tudy prochází Vltava a Otava. Lesní vegetace zde představuje širokou mozaiku – velmi významný je Boubínský prales.
Diskuze