<!-- -->
Samovolný potrat není vinou jen matky
Ztráta dítěte v jakémkoliv stádiu prenatálního vývoje je pro matku vždy obrovskou ranou. Každá žena si myslí, že za samovolný potrat může ona a vůbec nepřemýšlí nad tím, že by mohla být chyba jinde. Vývoj plodu je složitá záležitost a občas se menší či větší odchylka od normálu jednoduše podepíše na jeho ukončení. Pokud není plod schopen se vyvíjet dál nebo by se vyvíjel s těžkými genetickými vadami, těhotenství může skončit.
Negativní dopad na těhotenství, které může následně končit samovolným potratem, má dlouhodobé užívání léků, vysoký věk matky, kouření, pití alkoholu a nápojů, které obsahují kofein. Potrat může vyvolat i neustálý stres nebo nepřiměřené zatěžování v jakémkoliv stádiu těhotenství. Pokud je ale žena zvyklá například běhat nebo jinak cvičit, může v tom zvolna pokračovat. Vždy se však musí informovat u svého lékaře, zda je to pro ni i její dítě bezpečné.
Jak samovolný potrat poznáte?
Samovolný potrat většina žen pozná podle bolestí a silného krvácení. Někdy ale poznat nelze, jelikož se jedná o brzký samovolný potrat, tedy v prvních týdnech těhotenství. Neprovází ho žádné bolesti, pouze krvácení a žena se může domnívat, že se jedná o menstruační krvácení. Potrat několikatýdenního či několikaměsíčního plodu již doprovází zmíněné bolesti, které jsou zapříčiněny kontrakcemi (stahy dělohy).
Existuje však i další druh samovolného potratu, který není poznat jinak, než vyšetřením u lékaře. Jedná se o takzvaný zamlklý potrat. Plod se přestane vyvíjet a zůstává v děloze. V tomto případě je nutná hospitalizace a zákrok, při němž se děloha pacientky úplně vyčistí.
Další těhotenství
Po prodělaném potratu není vhodné pokoušet se o další těhotenství hned. Tělo ženy se stejně jako její pochroumaná duše musí z takového šoku zotavit, což by mělo trvat přibližně 6 měsíců. Časnější pokusy o těhotenství mohou vyvolat další potrat, jelikož děloha není pro plod plně připravena.
Diskuze