Postinor
Záchrana je tím účinnější, čím je rychlejší. Proto jednejte okamžitě. Ráno po nechráněném pohlavním styku zajděte ke svému gynekologovi pro tzv. pohotovostní antikoncepci, které se říká „pilulka po”. Vezměte si dvě tablety, přičemž druhou užijete za dvanáct hodin po užití té první.
Čím dříve první tabletu polknete, tím spolehlivější bude její účinek. Postinor je bohužel k dostání pouze na lékařský předpis. Případných nevolností, zvracení a nepravidelného krvácení se nelekejte, jedná se o časté vedlejší účinky Postinoru, ne o příznaky těhotenství. Častému užívání této antikoncepce se vyvarujte, může způsobit rozhození menstruačního cyklu.
Yuzepeho metoda
Nechtěnému těhotenství můžete zabránit i tak, že polknete víc tablet hormonální antikoncepce najednou, např. tři tablety Cilestu. O množství se ale poraďte se svým lékařem! Liší se v závislosti na druhu antikoncepční pilulky. Vedlejší účinky Yuzepeho metody jsou silnější než u Postinoru. Objevuje se také napětí prsů a bolesti hlavy.
Nejčastější chyby s kondomem
Navlékáte kondom pozdě
Partner do vás již proniknul a vy si najednou vzpomenete na ochranu? Jenže už může být pozdě. Otěhotnět můžete i ze „šťáv”, které penis vypouští před ejakulací.
Nepoužíváte lubrikant
Pokud nepoužíváte lubrikant, kondom se může „nasucho” protrhnout. Proto jej raději zvlhčete.
Příliš volný kondom
Jen dostatečně těsný kondom vás může ochránit před početím.
Špatně ukládaný kondom
Pokud nosíte kondom v kapse nebo v kabelce, může se poškodit o jeho hrany nebo vlhkostí a horkem prostředí. Ukládejte ho raději na suché a chladné místo.
Necháváte kondom uvnitř
Po ejakulaci začne penis měknout a hrozí, že semeno vyteče z kondomu ven. Po ejakulaci by z vás měl partner jemně vyklouznout a přitom pevně přidržovat okraj kondomu.
Diskuze