Podle odhadů České inspekce životního prostředí leží na různých místech Čech a Moravy zhruba 15 000 tun odpadů nelegálně dovezených z Německa. Poprvé byly nelegální skládky odhaleny koncem minulého roku v Libereckém kraji, další jsou v Ústeckém, Plzeňském a Středočeském kraji.
Důvody dovozu nelegálního odpadu do ČR
Podle Ministerstva životního prostředí je zpracovávání odpadů v Německu drahé a firmám se tak dovoz do Česka vyplatí. Sice jsou považovány současné zákony za dostačující, ale mnozí se nebrání jejich zpřísnění. Je nutné takovým případům účinněji předcházet.
Rizika skládky
Skládky jsou úhlavním nepřítelem životního prostředí a lidského zdraví současnosti. Skládka je nesourodou směsí komunálního odpadu, nebezpečných a zdraví škodlivých látek, které se uvolňují do ovzduší, absorbují do půdy a pak do podzemních vod. Tím dochází k infiltraci toxických látek do potravinového řetězce.
Jak velký vliv má skládka na zdraví?
Není žádným tajemstvím, že bydlení v blízkosti skládek je zdraví nebezpečné a nezáleží na tom, zda je to skládka komunálního nebo nebezpečného odpadu. Nejběžnější oznamovaný důsledek života blízko skládek je nízká hmotnost dětí při narození a zvýšení možnosti vrozených poruch.
Povolené versus černé skládky
Povolené skládky jsou projektovány tak, aby se zamezilo styku škodlivých látek s okolím a tím kontaminaci spodní vody. Vytvoření skládky, která odpovídá hygienickým a ekologickým parametrům je dlouhodobý projekt spojený s plánováním, testováním a mapováním terénu, aby bylo možno vyloučit zamoření okolní přírody toxiny. Vedle legálních shromaždišť odpadu vznikají ale také černé skládky. Někdy nezodpovědností jednotlivců, jindy za pomoci přimhouřeného oka úředníků, či nelegálně dovezených tun z Německa, jak se tomu děje v současné době.
Diskuze