Brýle - stará dobrá klasika
Je to jednoduchý a stále nejoblíbenější způsob úpravy očních vad. Dnes už v každé optice najdete spoustu druhů, barev, tvarů, takže si zaručeně vybere každý. Brýle si můžete zakoupit samozabarvovací, u kterých máte dvojnásobnou výhodu. Máte brýle na běžné nošení a zastoupí i funkci slunečních brýlí. Pokud trávíte hodně času s počítačem, dají se koupit pracovní brýle, jenž jsou na to speciálně upravené. Hodně oblíbené se staly brýle s antireflexními skly. S nimi zapomenete na nepříjemné odrazy světla. Do určité míry brýle ochraňují vaše oči před prachem či větrem a tím, že se svých očí nedotýkáte, snižujete riziko infekce.
Pokud si připlatíte, můžete si pořídit brýle, které jsou odlehčené a tím zabráníte tvorbě otlaků. Brýle vám musí správně sednout, aby vám ani po delším nošení nijak nepřekážely. Oproti kontaktním čočkám vám brýle nevysušují oči. Péče o brýle je snadnější než u čoček a nemusíte si je neustále obměňovat za nové. Ale jejich nošením se vám zhorší periferní vidění a může vás rozčilovat, že při střídání teplot se brýle vždy zamlží. Snadno je rozbijete, takže se nedoporučují používat při sportech.
Kontaktní čočky
Největší výhodou kontaktních čoček je to, že neovlivňují periferní vidění a jsou tvořeny na míru. Čočky dokonale opisují křivky vašich očí. Můžete je nosit při jakékoliv činnosti, ale dejte si pozor. Musíte dbát na hygienu, kvůli rizikům vzniku infekcí, a snažte se dodržovat správnou techniku při manipulaci s čočkami. Ze začátku chvíli trvá, než se naučíte s čočkami manipulovat.
Většina čoček se nedoporučuje používat na spaní. Způsobíte si tím vysušení oční sliznice či zčervenání očí. Kontaktní čočky se vyrábějí v mnoha barvách a jsou i takové, které vaše oči promění na tygří či upíří. Čočkám se ale musíte vždy důkladně věnovat, takže to chce mít hodně trpělivosti. Čočky jsou dražší záležitostí než brýle a investice do jejich nákupu se opakuje. Brýle si nemusíte pravidelně obměňovat, ale kontaktní čočky vám dlouho nevydrží.
Diskuze