Oční vady

Oko je optický systém, který se v mnohém podobá fotoaparátu. Součástí oka je rohovka, čočka a zornička.
Oko ženy

Rohovka tvoří přední plochu oka a je jeho hlavní lomivou součástí. Čočka se nachází uvnitř oka a je doplňkovou lomivou sílou optického systému.

Krátkozrakost

Krátkozrakost je nečastější oční vadou. Postihuje třicet procent obyvatel. U krátkozrakosti je oko příliš dlouhé nebo lomivost optické soustavy velká. Tato oční vada způsobuje, že člověk vidí špatně do dálky. Krátkozrakost se napravuje rozptylnými skly nebo kontaktními čočkami.

Dalekozrakost

Dalekozrakost se týká deseti procent obyvatel. V tomto případě je oko příliš krátké nebo lomivost optické soustavy malá. Člověk s dalekozrakostí vidí špatně do dálky i do blízky. Tato vada se napravuje spojnými skly nebo kontaktními čočkami.

Astigmatismus

Lidé trpící astigmatismem nejsou schopni zaostřit na jakoukoliv vzdálenost. Příčinou této oční vady je rohovka, která nemá pravidelný polokulovitý tvar. Astigmatismus se může vyskytnou v kombinaci s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí, ale také sám. Napravuje se tórickými skly nebo tórickými kontaktními čočkami.

Presbyopie

Presbyopie se projevuje tak, že oko ztrácí schopnost zaostřit na bližší objekt. Je spojena se stárnutím - vyskytuje se přibližně po 40. roce.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 1 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies