Okořeňte si život mátou

Máta peprná je velice rozšířenou a velmi používanou léčivou bylinou, která se použivá nejen k přípravě léčivých prostředků, ale v dnešní době také mnohem častěji k dochucování různých pokrmů.

Lístky máty

Máta peprná-Mentha piperita L.

Máta peprná se svým výrazným aroma a chutí mentolu a kmínu patří mezi nejstarší kořeninové a léčivé bylinky na světě. Hojně je využívána především v arabských zemích.

Lidové názvy máty

Pepřová máta, balšám, větrové koření, větrovka.

Sběr máty peprné

Listy máty se sbírají na počátku květu za suchého počasí okolo 12. hod a suší se ve stínu, pokud možno rychle. Nejčastěji od června do září.

Účinné látky máty peprné

Menthol, menthon, menthofuran, ve stopkách terpeny a řadu jiných látek.

Použití máty peprné

Máta se používá na mnoho zdravotních problémů. Z máty si můžeme udělat čaj neboli nálev, který působí proti bolestivým křečím trávicího ústrojí a nadýmání, a také jako prostředek k povzbuzení chuti k jídlu. Mátu je velce příjemné inhalovat při rýmě, zánětu hrtanu a zánětu průdušek.

Zevní použití mátové tinktury

Mátová tinktura se využívá k zevnímu použití a to při svědění kůže, při bolestech hlavy, při vyrážkách a při kopřivkách. Proti kašli dobře působí mátové bonbóny, které ještě obsahují med a cukr. Proti nachlazení je dobré užívat mátový likér z mladých čerstvých lístků, lihu a cukru, který necháme uležet několik týdnů ve vodě. Když do tohoto likéru přidáme koňak, vodku nebo jiný destilát můžeme ho použít při zažívacích potížích. K potírání čela při silných bolestech hlavy, migrénách a na pohmožděniny můžeme použít mátový olej. Také je částou součástí masážních olejů.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 1 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies