Opalování a změny na kůži
Nejen opalováním vznikají tzv. stařecké skvrny. Hnědé ohraničené zbarvení není vůbec hezké, ale prevencí můžete proti nim bojovat.Opalování, hnědé skvrny - jak si pomoci
Předcházet skvrnám a odstraňovat hyperpigmentace pomáhá betakaroten a látky posilující funkci jater. Samozřejmostí je používání kvalitních přípravků na opalování s vysokým ochranným faktorem. Nezanedbávejte aplikaci opalovacích krémů zejména v těhotenství!Základní příčiny změn na kůži
- důsledek častého opalování v soláriích
- těhotenství - vzniká tzv. chloasma - nepravidelná hnědavá pigmentace na čele, tváři a nose, dochází ke ztmavnutí bradavek, rodidel a středové linie vedoucí k pupíku.
- stáří - vznikají pigmentace (stařecké skvrny) v důsledku oslabené funkce jater
- hormonální prostředky - zvýšená hladina estrogenu a progesteronu
- dermobraze, biochemický peeling, odstraňování vrásek laserem
- projevy vnitřních chorob
- vystavování jizev během hojení slunečnímu záření - hrozí ztmavnutí
Souvisí opalování s vitiligo?
Vitiligo je chronické onemocnění kůže, které se projevuje tvorbou ohraničených bílých skvrn na kůži (mohou splývat ve velká ložiska).Příčina poruchy vitiligo zatím není přesně známa, s opalováním úzce nesouvisí. Jedná se zřejmě o biochemické a nervové vlivy, dědičnost, některé nemoci jako choroby štítné žlázy, cukrovka, chudokrevnost, porucha imunitního systému a další.
Při úplné ztrátě pigmentu není kůže v těchto místech chráněna před negativními účinky UV záření. K zamaskování problému vitiligo se používají tónovací nebo samoopalovací krémy.
Diskuze