Otec u porodu – pro a proti
Možnosti zúčastnit se porodu u nás využívá až polovina tatínků. Pro rodící ženu je už jen samotná přítomnost někoho, koho zná a má ráda, velkým přínosem. Je zde ale velké plus i pro tatínky - většina mužů vnímá příchod svého potomka jako jedinečný okamžik, díky kterému si ještě více váží své ženy a podle posledních výzkumů je pak také těsnější jeho vztah k dítěti.
Přesto existují i situace, kdy je přínosnější tatínkova nepřítomnost. Ne každý snese pohled na bolest a krev a obrázek rodící partnerky může zůstat v podvědomí a způsobit blok, díky kterému muži přestávají mít chuť na sex.
Stává se také, že se muži cítí hloupě, protože neví, jak partnerce pomoci; nebo se mohou naopak angažovat až přespříliš a partnerku svým počínáním spíše zneklidňovat než uklidňovat. Proto je důležité si i o všem předem promluvit. Partner může ženu držet za ruku, utírat ji pot z těla, případně také dávat napít. Neměl by jí ale říkat, co má dělat, od toho jsou na sále doktoři.
Je váš partner ideální parťák k porodu?
Toužíte, aby se váš partner příchodu dítěte na svět zúčastnil? Chtějte znát jeho pocity. Pozor na to, aby váš drahý nekývnul kvůli nátlaku okolí nebo jen proto, abyste byla šťastná.
Je-li v této otázce rozpačitý, domluvte se na kompromisu – může být přítomen u první doby porodní, na sál už ale půjdete sama. Řešením je také přítomnost duly nebo někoho z rodiny.
Jistou nápovědou, zda se váš muž jako parťák na porodním sále hodí, je to, jak se k vám chová v průběhu celého těhotenství a v případě vaší nemoci. Zajímá jej, jaké změny ve vašem těle probíhají? Nebojí se mluvit o pocitech? Stará se o vás, když onemocníte? Snaží se vás uklidnit, když jste podrážděná? Neomdlévá, když vidí krev? Pak si můžete gratulovat. Máte skvělou psychickou podporu pro váš den D.
Diskuze