Otrava houbami

S přicházejícím jarem začínají růst houby. Možná se těšíte, až vyrazíte s košíkem do lesa a doma si uděláte výbornou smaženici. Pozor však, aby ona pochoutka nebyla tou poslední.
Červená muchomůrka v trávě
Stačí zaměnit neškodnou houbu za jedovatou a otrava na sebe nenechá dlouho čekat. Ohrožené jsou nejen příležitostní houbaři, kteří se tolik v houbách nevyznají, ale také zvědavé děti, zvyklé strkat vše neznámé do úst. Rostlinné jedy ohrožují lidský život už v nepatrném množství.

Příznaky otravy houbami

  • nevolnost, nucení na zvracení
  • závratě a poruchy vidění
  • zrychlení nebo zpomalení pulzu
  • výrazný vzestup nebo pokles teploty
  • pocit tíhy v končetinách
  • dušnost, srdeční potíže
  • bězvědomí (u těžkých otrav)
  • slabost, únava, apatie
  • pocit dezorientace, halucinace
  • svalové záškuby, křeče

Léčba otravy houbami

Při podezření na otravu houbami okamžitě zavolejte záchrannou službu a snažte se vyvolat u postiženého zvracení. Pokud je to možné, zajistěte zbytky hub, třeba i ze zvratků. Pomůže to k rychlejší indetifikaci hub a k včasné léčbě.

Nejjedovatější houby

Muchomůrka tygrovaná a muchomůrka hlízovitá neboli zelená

jsou nejjedovatějšími druhy vyskytující se u nás. Již požití 50 gramů těchto hub je smrtelné. Jejich nebezpečí spočívá v pomalém nástupu účinků jedu. Otrava se většinou projeví, až když už je pozdě. První potíže se objevují nejpozději do 12 hodin po požití houby. Jedná se hlavně o bolesti břicha a zvracení. Poté se konzument může cítit lépe a usoudí tak, že je v pořádku. Mezitím však jed poškozuje jeho játra a ledviny.

Tzv. nepravé otravy

Otravit se můžeme i houbami jedlými. Jsou-li zkažené, zapařené nebo přestárlé nebo pokud je sníme syrové či polosyrové, mohou způsobit zažívací potíže. Žaludek malých dětí a starších lidí může houby snášet hůře. Vyjímkou není ani alergie na houby. Požití většího množství hub může vyvolat žlučníkový záchvat, zvláště bylo-li připraveno na větším množství tuku.

Pokud si nejste úplně jisti rozpoznáním houby, poraďte se se zkušeným sběratelem nebo alespoň prolistujte atlas hub. Nenakupujte houby ani u pochybných prodavačů.
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 1 Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies