Péče o mastné vlasy – jak na to?

Trápí vás mastné a zplihlé vlasy, které vypadají jako sláma? Toužíte po dokonalých a hlavně „nemastných“ vlasech? Vyzkoušeli jste snad vše, ale nic nepomáhá? V dnešním článku vám poradíme, jak na to.

Odhalený ženský krk

Proč mají někteří lidé mastné vlasy?

Vlas je tvořen keratinem (tuhou bílkovinou), která pro svou existenci potřebuje tuk. Pokud vlas nemá tuku dostatek, praská a láme se. Každý vlas je spojen s mazovou žlázkou, která mu zajišťuje pružnost a výživu.

 

Vlas je proto stále pokrytý jemnou vrstvičkou tuku. Problematika mastných vlasů je velmi složitá, ale zjednodušeně lze říci, že hlavní podíl na promaštění vlasů mají mazové žlázky - jejich počet, velikost a aktivita tvorby mazu.

Péče o mastné vlasy – jak na to?

Prvním a také základním krokem v péči o mastné vlasy je správná volba šamponu. Mastné nebo i smíšené vlasy je nutno umývat podle potřeby, někdy i každý den. Při umývání vlasů se šampón nanáší pouze u kořínků, zbytek vlasů stačí propláchnout vytvořenou pěnou.

 

Pokožka hlavy by měla být umývána velmi jemně, aby nebyly drážděny mazové žlázky, které produkují maz. Pravidelně používejte tonika nebo ochranné přípravky s obsahem desinfekčních složek omezujících tvorbu kožního mazu a lupů.

Vlasy a účesy – vhodný šampón pro mastné vlasy

Pro mastné vlasy existuje na trhu celá řada přípravků. Který je ten nejlepší? Každému sedí jiný typ šampónu, a proto je potřeba zkoušet a zkoušet, dokud nenajdeme ten pravý šampón na naše vlasy. Všeobecně lze říci, že nejlepší jsou přípravky s obsahem šalvěje, který zpomaluje tvorbu mazu.

Mastné vlasy – může za to i nevhodná strava?

Mastné vlasy bývají často způsobeny biologickou nerovnováhou v organismu. Ověřte si, zda vaše denní strava obsahuje dostatek sojových produktů, kvasnic, ryb či vlákniny.

 

Nadměrné maštění vlasů je způsobeno mnoha faktory. Mezi ně patří například hormonální změny, kouření, špatná životospráva, stres nebo například tučná a kořeněná strava.

Vlasy, mastnota – pomohou bylinky?

I bylinky mohou mít při péči o vlasy významný vliv. Například taková bříza je ve vlasové kosmetice využívána k výrobě březové vody. Ta omezuje tvorbu lupů, mastnoty a brání vypadávání vlasů.

 

Další vynikající bylinkou, kterou jsme již výše zmínili, je šalvěj.

Rady pro krásné a zdravé vlasy

Vymačkejte šťávu z jednoho až dvou citrónů. Rozetřete tuto šťávu na pokožce hlavy a nechte cca 20 minut působit, poté vlasy omyjte. Citrónová šťáva podporuje prokrvení, zúžuje póry a působí protizánětlivě.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 1 Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies