Neúprosná statistika
V České republice trpí nadváhou celkem asi 66 % mužů a 54 % žen ve věku od 20 do 65 let, tzn. že mají BMI nad 25. Skutečně obézních s BMI nad 30 je 16,3 % mužů a 20,2 % žen. Dohromady to dělá více než milion dospělých obézních osob v ČR.
Změna životosprávy je nutná
Základním řešením obezity je dieta, zvýšení pohybové aktivity a změna chování, zejména úprava jídelních a pohybových zvyklostí.
Pověry o redukční dietě
I dnes, přes velké množství televizních populárně naučných pořadů o hubnutí, jsou lidé přesvědčeni, že jediná cesta ke štíhlé postavě vede přes hladovění. Omyl. Množství potravy by mělo být dostatečné, doporučují se potraviny s velkým objemem a přitom malou energetickou hodnotou a nízkým glykemickým indexem. Mělo by se jít často, nejlépe 5x denně. Hubnoucí jsou překvapeni, že nehladoví, a přitom hubnou, zatímco při hladovění přibírali.
Hladovění? Rozhodně ne!
Redukční dieta nesmí být příliš přísná, protože pak ji obézní nevydrží dodržovat. Další chybou je jednotvárný jídelníček, v němž se střídá jen několik nízkotučných potravin. Vhodná je co nejpestřejší skladba jídelníčku.
Při hladovění hrozí, že vaše tělo nedostane dostatečné množství energie. A když zjistí, že nedostatečný přísun živin je trvalý, začne tyto látky ukládat do zásob. Pak mluvíme o nadváze z podvýživy.
Snažíte-li se zhubnout, hlídejte si proto přísun kilojoulů, měli byste jich přijmout 4 700 až 7 500 denně. Pokud bude přísun energie menší, nejenže nezhubnete, ale paradoxně můžete i přibrat.
Špatná skladba jídelníčku - příčina podvýživy
Podvýživa může vzniknout u lidí obézních i štíhlých, i když dodají tělu doporučené množství energie. Pokud se však stravují nekvalitně, můžou ve výživě chybět důležité látky: sacharidy, bílkoviny, tuky, vitaminy i minerální látky.
Diskuze