Co je císařský řez a jak se provádí
Císařský řez je operační zákrok, při kterém se otevře břišní stěna těhotné ženy a dítě takto přichází na svět. Provádí se v lokální anestezii. Lékař musí nejprve odsunout střeva a močový měchýř a teprve pak proniká do samotné dělohy. Dítě se vyjme, orgány se vrátí na původní místo a rodička je prvních 24 hodin pečlivě sledována. Při císařském řezu ztrácí obvykle matka více krve než při spontánním porodu, větší je také riziko nejrůznějších komplikací. Do sedmi dnů bývají maminky propouštěny domů.
Kdy je nutný porod císařským řezem
Důvodem k císařskému řezu bývají situace, kdy nelze porod vést přirozenou cestou (dítě je v děloze uloženo zadečkem dolů) – tehdy je císařský řez plánovaný. Důvodem ale může být i náhlé ohrožení zdraví nebo života rodičky či dítěte v průběhu normálního porodu, například pokud dítě nemá dostatek kyslíku a hrozí, že se udusí. Císařský řez lze ale provést pouze v první době porodní, kdy ještě dítě není sesunuto do pánve.
Jeden řez – další řez?
Pokud přišlo vaše dítě na svět díky císařskému řezu, neznamená to, že musí být každý další porod veden císařským řezem. Pokud však k němu došlo více než jednou, dělá se císařský řez u každého dalšího porodu, jinak by mohla prasknout děloha.
Císař na přání
Přestože je operativní porod mnohem rizikovější než porod přirození, mnohé maminky chtějí dobrovolně podstoupit porod císařským řezem. Nejčastějším důvodem je strach z bolesti při porodu nebo strach z toho, že dítě porodit nezvládne. Při komplikacích přitom může matka po císařském řezu začít např. masivně krvácet a být ohrožena na zdraví i na životě. I to je jeden z důvodů, proč se u nás, na rozdíl od jiných států, císařský řez na přání neprovádí.
Mnohem vhodnější je svěřit se se svými obavami porodníkovi a probrat s ním třeba i možnosti tišení porodních bolestí – o tomto tématu jsme také psali v článku ZDE »
Diskuze