Posel jara - prvosenka jarní

Prvosenka jarní ( Primula veris ) je chráněnou rostlinou České republiky . Účinné látky obsažené v prvosence pomáhají převážně při bronchitidě, zánětu močového měchýře, revmatismu a vodnatelnosti.

Chráněná rostlina prvosenka jarní

Prvosenka jarní - Primula veris

Prvosenka jarní (Primula veris) je chráněnou rostlinou České republiky. Květy voní a svou žlutou barvou patří mezi první posly jara, společně s pampeliškou a podbělem.

 

Lidové názvy prvosenky jarní

Petrklíč, primulka, housátka.

 

 

Sběr a sušení

Sbíráme květenství bez stonku (duben – květen ) , oddenek s kořeny (březen – duben) . Sběr chráněné prvosenky jarní u nás není povolen, můžeme pouze sbírat prvosenky pěstované na svých zahrádkách. Květy primule se musí sušit rychle ve slabých vrstvách ve stínu, teplota při sušení nesmí být vyšší než 35°C.

 

 

Účinné látky obsažené v prvosence jarní

Prvosenka obsahuje hlavně saponin, glykosidy, primverin a primulaverin a stopy silice.

 

 

Použití prvosenky jarní

Účinné látky obsažené v prvosence jarní pomáhají při uvolňování hlenů a mají rovněž močopudný a slabě projímavý účinek. Kořen je výborným lékem na odkašlávání, při bronchitidě, zánětech horních cest dýchacích, při onemocnění močového měchýře, močových kamenech, revmatizmu,dně a vodnatelnosti.

 

 

Čaj z prvosenky jarní

2 lžičky květů nebo řezané natě prvosenky přelijeme ¼ l vařící vody a necháme 15 minut louhovat. Čaj pijeme vlažný, pouze 1 šálek denně.

 

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 1 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies