Postraumatická stresová porucha
Kateřina Řehořová
09.05.2006
Reakcí na šokující událost, která se nám může v životě stát, je často tzv. postraumatická stresová porucha. Postižený se vyhýbá všemu, co mu i jen zdánlivě událost připomíná, je úzkostný, depresivní. V rámci léčby je velmi důležitá podpora okolí.
Co je postraumatická stresová porucha
Termín posttraumatická stresová porucha je používán pro úzkostnou poruchu, která se může objevit po emočně těžké, stresující události. Takovou traumatickou událostí jsou např. válečné události, výbuch bomby, přírodní katastrofy, přepadení, znásilnění, autohavárie apod.
Projevy postraumatické stresové poruchy
Postraumatická stresová porucha se projevuje úzkostnými vzpomínkami na traumatickou událost, a to i při každodenních událostech, které postiženému připomínají okolnosti traumatu (např. svíčky a zápalky po zážitcích z požáru). Dotyčný se proto postupně začne celé řadě běžných činností vyhýbat. Bývá podrážděný, stále ostražitý, napjatý ve strachu, aby se mu traumatizující událost nestala znovu. To vede k nesoustředěnosti, lekavosti, hádavosti, nespavosti, ztrátě pozitivních emocí. Typické jsou i pocity viny, poruchy paměti. Spolu s neustále se vnucujícími vzpomínkami na příslušnou událost se postiženému vybavují i živé prožitky.
Léčba postraumatické stresové poruchy
Podobně jako u jiných depresivních poruch se k léčbě používají antidepresiva. Užívání léků však není zárukou vyléčení poruchy. Součástí léčby by měla být intenzivní psychoterapie a podpora rodiny, přátel a blízkých.
Pomoc blízkých
Pokud může postižený o svých zážitcích bezprostředně po nepříjemné události s někým mluvit, posttraumatická stresová porucha se nemusí rozvinout. Do rozhovoru však dotyčného nenuťte, potřebu svěřit se musí cítit sám. Můžete je ale povzbudit a dát mu najevo, že vás to nebude obtěžovat. Hovor o náročných zážitcích uvolňuje zadržované emoce a pomáhá dotyčnému dříve se s nepříjemnou zkušeností vyrovnat.
Jak se vám líbil článek?
Hodnocení:
4.0
Počet:
1
Nejlepší:
4
Nejhorší:
4
Diskuze