CE znakem kvality?
Omyl. Mezi testovanými závadnými hračkami byly i ty s označením CE. CE je zkratka pro Conformité Européenne (z francouzštiny) a označuje zboží, které splňuje příslušné normy Evropské unie a je tedy distribuováno ve shodě s legislativou EU. Nicméně Günter Verheugen z EU přiznává, že označení CE, stejně jako jakákoliv jiná značka, je zneužíváno, např. je udělováno výrobkům, které nesplňují požadavky a podmínky na její udělení, nebo je udělováno výrobkům, na které se její udělení nevztahuje.
V tisku také proběhly zprávy, že někteří čínští výrobci přišli s vlastní značkou CE - China Export. Typ písma je stejný, písmena jsou však blíž u sebe. Otázka je, jestli má běžný spotřebitel šanci tento rozdíl poznat.
Co je české (evropské), to je kvalitní?
Další omyl. Test prokázal, že největší procento závadných hraček bylo sice vyrobeno v Číně (což se však vzhledem k celkovému objemu zboží dalo čekat), mezi výrobky, které neobstály, byly ale i hračky českých a evropských firem. Odborníky překvapilo, že nedostatky objevili i u výrobků renomovaných značek, např. kolekce hraček od firmy Mattel musela být stažena z trhu pro velký obsah olova v nátěru. Rovněž neplatí, že dřevěné hračky jsou nutně kvalitnější než plastové. Tady hlavně pozor na složení barvy, může obsahovat příliš mnoho škodlivých látek od formaldehydu po nikl.
Nejčastěji hrozící nebezpečí u hraček
- Oddělení malých částí a riziko jejich spolknutí a následného udušení.
- Chemické složení výrobku, nejčastěji se jedná o zvýšený obsah olova a ftalátů.
- Možnost manipulace s bateriemi výrobku.
- Chybějící návod k použití pro elektrické hračky a informace o napětí baterií.
- Nebezpečí pořezání.
- Nedostatečná ochrana proti vzplanutí.
- Zvuková hladina vyšší než 80dB (zhruba zvuk vysavače).
Jak vybrat nezávadnou hračku
- Hračka má certifikát, popř. označení Bezpečná hračka.
- Neuvolňují se malé části.
- Nemá ostré hrany.
- Nezapáchá.
- Barva se neodírá.
- Nemá dlouhé šňůry
Nebezpečné chemické složení
Na rozdíl od ostrých hran a odřené barvy spotřebitel není schopen poznat, zda v hračce pro dítě jsou či nejsou obsaženy nebezpečné chemikálie a v jakém množství.
Největší boj se vede proti ftalátům, které poškozují mj. i reprodukční funkce. Nebezpečí hrozí hlavně u hraček, které by děti mohly vkládat do úst. Uvolňování ftalátů z povrchu měkčeného PVC stoupá zejména při zvýšení mechanického tlaku a teploty (žvýkání hračky a cumlání hračky).
Evropská unie proto přijala direktivu 2005/84 o zákazu ftalátů v dětských hračkách a zboží. Na novou direktivu v České republice reaguje vyhláška 284/2006, která vyjmenovává zakázané estery kyseliny ftalové v hračkách a předmětech pro děti. Vyhláška vešla v platnost 16. ledna 2007.
Nevhodné pro děti od tří let
Ačkoliv je na obalu napsáno, že výrobek nesmí být používán dětmi do 3 let, je zřejmé, že s takovým záměrem byl vyroben a je určen nejmenším dětem. Atestované výrobky s certifikátem se na rozdíl od těch neatestovaných nebojí uvádět, že chrastítka a další hračky pro nejmenší jsou určeny dětem mladším tří let.
Kdo ručí za kvalitu hraček?
Odpovědnost za dodání kvalitního výrobku, bezpečné hračky na trh nesou dovozci hraček a distributoři hraček. Doby, kdy všechny hračky prošly státní kontrolou, jsou pryč. Výrobce může (ale nemusí) na svoje náklady provést atestaci a certifikaci výrobku. Kvalitní výrobek musí splňovat požadavky Směrnice o bezpečnosti hraček a příslušnou evropskou normu EN 71-1.
Diskuze