Nejen, že existuje mnoho druhů a značek (výrobců), ale také se musíme rozhodnout z hlediska ceny. Je všechno v reklamě pravda? Vždy je nejlepší vyzkoušet si vše sami a nenechat se ovlivnit reklamou.
Prací prášek
Prášku na praní lidé důvěřují již dlouhá léta. Na ruční praní se nedoporučuje. Občas se mohou na obleční vyskytnout bílé skvrny, pokud se prášek při praní dokonale nerozpustí. Prášky fungují hlavně na opravdu velké znečištění a co se týče teploty vody, můžeme s ním prát už od 30 °C až do vyšších teplot (90 °C). Prací prášky se rozlišují také k praní bílých a barevných textilií. Při dávkování musíte dbát na míru zašpinění a tvrdosti vody. Prášek sypete do dávkovače, nikoliv do bubnu pračky, jak je to u pracích gelů. Dejte si také pozor na datum spotřeby. Tady totiž platí, že dosáhneme lepšího výsledku, když je prací prášek nově koupený.
Prací gel
Jsou více rozpustné než prací prášky. Odborníci radí používat raději gely, pokud doma máte až příliš tvrdou vodu či starší pračku, která již dostatečně prádlo nepromáchá. Jsou skvělé pro praní mírně až běžně zašpiněných textilií, kde se opět dává důraz na správné dávkování gelu dle typu zašpinění. Také tu platí dělení gelů pro praní bílého a barevného prádla. Na skvrny můžete nejdříve trošku gelu nalít a promnout s látkou, necháte chvilku působit (asi 15 - 25 minut) a tím docílíte perfektního výsledku. U gelů je nižší riziko případných alergií než u používání pracího prášku. Ten někdy zanechává usazeniny, které pak znamenají alergické reakce pro citlivější jedince. Pro ruční praní jsou gely ideální a jelikož jsou gely cenově přístupnější, získávají na popularitě.
Gelové kapsle
Jedná se vlastně o vylepšený prací gel, který není nutné odměřovat a je mnohem více koncentrovaný. To znamená, že oproti pracímu gelu, dokáží tablety odstranit i velmi odolné skvrny. Spojují výhody pracího prášku (při praní vysoce zašpiněného prádla) i gelu. Jelikož se rychle a dokonale rozpouštějí, jejich rozložitelnost je ekologičtější než to je u použití pracího prášku.
Diskuze