Přikrmování kojenců – jak začít
Nejlepší je pro nejmenší děti mateřské mléko, v něm má dítě vše, co potřebuje. Proto kojte, dokud můžete. Dítě krmené z láhve můžete začít přikrmovat už ve 4. měsíci, u dítěte kojeného mateřským mlékem se začíná minimálně o měsíc později. Pokud ale dítěti stačí mateřské mléko, klidně můžete začít až v jeho 7. měsících.
První příkrmy - vhodná a nevhodná strava
Prvními příkrmy bývají zeleninové kašičky a šťávy. Dobře stravitelná je čerstvá mrkvová šťáva s kapkou oleje (mrkev obsahuje vitamín A, který je ale rozpustný pouze v tucích), mixované polévky, které se nesolí a nekoření a to ze zeleniny, která nenadýmá. Kojenci dobře snášejí i rozmixované brambory a červenou řepu. Vhodnou zeleninou je také brokolice, cuketa, kedluben, okurka nebo špenát - vše samozřejmě ve vařeném stavu.
Začátek přikrmování bývá pomalý – dítě se seznamuje s novými chutěmi a ne každá mu bude vyhovovat. Je velmi důležité začít jednodruhovými příkrmy, abyste rozeznali, které jídlo dítěti sedí a které ne. Začínejte dvěmi až třemi lžičkami jednou denně. Pokud dítě jídlo odmítá, nenuťte jej a zkuste jiné. Nenuťte kojence ani k dojídání porcí. Dítě musí mít jídlo spojeno s příjemným zážitkem. Maso přidávejte do příkrmů až od jednoho roku dítěte.
Přikrmování a kojení
Zpočátku kojte miminko stejně jako před přikrmováním, postupem času můžete příkrmem nahrazovat jedno a více denních kojení. Den vždy zakončete kojením, ne příkrmem. Mateřské mléko dítě uklidňuje a uspává.
Pravidla přikrmování
- Dítě krmte pouze umělohmotnou lžičkou, aby nedošlo k poškození dásní.
- Misku i lžičku před použitím opláchněte převařenou vodou.
- K příkrmům vybírejte pouze čerstvé ovoce či zeleninu. Plody nesmí být otlučené ani nahnilé, brambory nesmí být naklíčené. Nejvhodnější jsou bio produkty.
- Do 7. měsíce věku dítěti nepodávejte stravu obsahující lepek.
- Nikdy nemíchejte zeleninu s ovocem.
- Kojencům nikdy nepodávejte ryby, vejce, kravské mléko, mléčné výrobky, majonézu, zmrzlinu, luštěniny (kromě červené čočky), tučné maso, uzeniny, houby, sladkosti, ořechy, potraviny obsahující kofein, výrazně kyselé ovoce, rajčata, celer a papriky.
Přechod na normální stravu
Od desátého měsíce věku můžete dítěti podávat zeleninové příkrmy nemixované, větší kousky jen nadrobno nakrájejte. Pomalu přecházejte na jídla z ovoce, pozor však na kyselé plody, které velmi často způsobují alergie.
Více z rubriky Rodiče a děti
Cvičení s vaším miminkem
Kojení a jeho výhody i nevýhody
Rizika těhotenství v pozdním věku
Strava pro děti do tří let
Diskuze