Prostatitida - zánět prostaty
Kateřina Řehořová
12.04.2006
Prostatitida je nejčastějším urologickým problémem mužů. Vzniká většinou rozšířením infekce ze zadních částí močové trubice. Projevuje se horečkou, zimnicí, častým a bolestivým močením, tlakem v podbřišku, sexuálními poruchami. Léčí se antibiotiky.
Prostata je asi 20 g těžká žláza uložena pod močovým měchýřem. Patří k hlavním mužským pohlavním orgánům a produkuje mléčnou tekutinu, která smíšením s mužským semenem vytváří ejakulát. Napadnou-li prostatu bakterie, dochází k tzv. prostatitidě, zánětu prostaty. Do žlázy se většinou dostane močovou trubicí. Vylučování moči pak vede k prudkým bolestem v podbřišku, které mohou vystřelovat do zad.
Příznaky zánětu prostaty
- horečka a zimnice
- častější nutkání na toaletu, bolestivé močení
- výtok z močové trubice
- tupé bolesti v rozkroku
- bolesti v tříslech nebo podbříšku při pohlavním styku
- bolesti v tříslech nebo podbříšku při stolici
Přičiny prostatitidy
Pokud se bakterie nedostanou do prostaty močovými cestami, mohou si najít cestu krevní nebo lymfatickou. Přičinou zánětu může být také úraz nebo prochlazení této oblasti. Zánět prostaty je někdy způsoben samotným zánětem močové trubice.
Léčba prostatitidy
Zánět prostaty se léčí antibiotiky. Pomáhá také klid na lůžku a přikládání teplých obkladů na postiženou oblast. Neléčený zánět může přejít do chronického stadia prostatitidy nebo napadnout další orgány.
Prevence prostatitidy
Nejlepší prevencí je důkladná a pravidelná hygiena.
Jak se vám líbil článek?
Hodnocení:
3.0
Počet:
3
Nejlepší:
4
Nejhorší:
2
Diskuze