Rakovina žaludku

Rakovina žaludku je svým vznikem i průběhem velmi zákeřné a nepředvídatelné onemocnění. Dlouhou dobu narůstá nenápadně, bez jakýchkoliv obtíží a obvykle se projeví, až když je velmi obtížně léčitelná.
Odhalené břicho

Rakovina žaludku – výskyt

Většina statistik dokazuje, že výskyt rakoviny žaludku se rok od roku (ve vyspělých státech) snižuje. I když příčina není známa, vědci se domnívají, že rozhodující vliv bude mít naše strava. Nakoukněte do naší rubriky hubnutí - více zde.


V České republice odpovídá výskyt rakoviny žaludku zhruba 5% z celkového počtu zhoubných nádorových onemocnění. I naše statistiky jsou velmi pozitivní. Jen v průběhu druhé poloviny 20. století u nás poklesl výskyt rakoviny žaludku o více jak polovinu.

Rakovina žaludku – příčina vzniku

Hlavní příčinou vzniku rakoviny žaludku je patrně strava. Látky, které vyvolávají nádorové bujení (karcinogeny), působí prostřednictvím potravy na sliznici žaludku.

Rakovina žaludku – příznaky nemoci

Rakovina žaludku má tak často nevýrazné příznaky, že je většina postižených přehlédne. Navíc u naprosté většiny nemocných příznaky zcela chybí. Prvními projevy rakoviny žaludku jsou až příznaky, které provázejí pokročilé postižení orgánu.


 • tlak v břiše
 • ztráta chuti k jídlu
 • pocity na zvracení
 • slabost
 • ztráta tělesné hmotnosti
 • únava

Projevy rakoviny žaludku jsou také závislé na místě výskytu a rozsahu nádoru. Když je nádor uložen blíže k jícnu, může postiženým způsobit potíže při polykání. V případě, že je uložen v dolní části žaludku, objevuje se častější zvracení.

Rakovina žaludku – prevence

Jelikož nikdo nezná jasné rizikové faktory, které je možné u rakoviny žaludku ovlivnit, platí zde spíše obecné zásady prevence.


 • posilujte tělesnou odolnost
 • jezte dostatek zeleniny a ovoce
 • omezte konzumaci alkoholických nápojů
 • přestaňte kouřit
 • dopřávejte si dostatek odpočinku

Určité předpoklady pro vznik rakoviny žaludku je možno získat v genech. Pokud tedy víte o tomto riziku, dbejte zvýšené opatrnosti na časté lékařské kontroly a určitě nepodceňujte případné varovné signály (příznaky nemoci).

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Souvisejicí články

Vázání na snowboardu

Snowboarding

07.03.2006

Tři kostky cukru

Craving

08.03.2006

Detail plaveckého bazénu

Aqua aerobic

08.03.2006

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2021 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies