Řepík lékařský zachránil krále

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) je významnou léčivou bylinkou, která se používala již několik století před našim letopočtem. Řepík obsahuje mnoho účinných látek, které mají významný vliv na lidský organismus.

Bylina zvaná řepík lékařský

Řepík lékařský - Agrimonia eupatoria

Řepík lékařský je významnou léčivou bylinou. Jako hrdina se proslavil již několik století před našim letopočtem. Uvádí se, že jako protijed zachránil život pontskému králi Mithridatu Eupatorovi.

Lidové názvy řepíku lékařského

Řepíku lékařskému se také říká řepíček, konopěnec, útrobník, bylina královská, eupatoria, hepatitis, hřebíček.

Sběr a sušení

U řepíku lékařského sbíráme pro léčebné účinky nať (červenec – září). Sušíme rychle na přímém slunci nebo při umělé teplotě do 40°C.

Účinné látky

Řepík obsahuje velké množství tříslovin, léčivých favonoidů a hořčin. Také obsahuje menší množství kyseliny křemičité, silic a vitamínu C.

Použití řepíku lékařského

Nať řepíku lékařského se používá jako mírně svíravý a močopudný prostředek. Je používán při dětských průjmech, zánětech sliznic, při poruchách udržení moči, zánětech močového měchýře a jako kloktadlo při bolestech v krku a chronických zánětech horních cest dýchacích. Byli také prokázány příznivé účinky proti některým baktériím, při léčbě kožního projevu porfyrie a zlepšení stavu při chronických zánětech žaludku a dvanáctníku.

Příprava čaje z řepíku lékařského

1 čajovou lžičku sušeného řepíku zalijeme 250 mililitry vroucí vody. Necháme vyluhovat a poté pijeme 2x až 3x denně.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 1 Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies